Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Słowacja planuje zakup nowych czołgów

Słowacja planuje wymianę przestarzałych T-72M1 nowe czołgi podstawowe. Fot. MO RS

23 marca w programie "Na telo plus" w telewizji TV Noviny minister obrony Republiki Słowackiej Jaroslav Naď zapowiedział rychły zakup nowych czołgów podstawowych. Byłby to kolejny etap modernizacji sił zbrojnych naszego południowego sąsiada ogłoszony w ostatnim czasie, po rozpoczęciu procedury pozyskania nowych bojowych wozów piechoty i zawarciu umowy na zakup 17 radarów produkcji izraelskiej firmy IAI Elta.

Według ministra Naďa, zakup czołgów miałby nastąpić już w przyszłym roku. Harmonogram projektu miałby być bardzo napięty ‒ postępowanie konkurencyjne ma trwać zaledwie trzy do pięciu miesięcy, a pierwsze czołgi miałyby trafić w ręce słowackich czołgistów już w 2023 r. Minister poinformował, że Słowacja zamierza kupić 49 czołgów. Prawdopodobnie jednak słowacki minister mówiąc o „czołgach” ma na myśli „czołgi i pojazdy wsparcia na podwoziu czołgowym”. Zgodnie z „Planem rozwoju obrony z uwzględnieniem budowy i rozwoju Sił Zbrojnych RS w perspektywie roku 2030”, przyjętym przez Radę Ministrów Republiki Słowacji w 2017 r., Słowacja planuje pozyskać 32 czołgi dla batalionu czołgów Trebišov 2. Brygady Zmechanizowanej z Prešova (obecnie ma ona zaledwie 17 czołgów, 120 żołnierzy i pięciu pracowników cywilnych) oraz trzy mosty szturmowe na podwoziu czołgowym dla tegoż batalionu (poza tym miałby otrzymać dziewięć pojazdów na podwoziu nowego bojowego wozu piechoty, w trzech różnych wersjach i jeden uniwersalny pojazd opancerzony 4×4). Kolejne dwa mosty szturmowe znalazłyby się w batalionie logistycznym Topoľčany, a 12 dalszych w batalionie inżynieryjnym. Dopiero więc 32 „czołgi” i 17 mostów na podwoziu czołgowym składają się na liczbę 49 pojazdów. Dodać wypada, że owe 32 „czołgi” mają reprezentować trzy różne warianty ‒ zapewne wersji bazowej i dwóch wersjach dowódczych (np. dowódców kompanii i dowódcy batalionu), a równie dobrze wśród owych 32 „czołgów” mogą „ukrywać się” także wozy zabezpieczenia technicznego. Z drugiej jednak strony, mosty szturmowe są wyraźnie zaakcentowane. Kolejną niewiadomą jest przydział batalionu czołgów ‒ możliwe, że zostanie on podporządkowany 1. Brygadzie Zmechanizowanej z Topoľčan, która otrzyma nowe bojowe wozy piechoty ‒ stałaby się wówczas „rasową” brygadą ciężką, zaś 2. BZ stałaby się lekkim związkiem taktycznym. Jedyną w miarę pewną kwestią, obok liczby pojazdów, jest kwota, jaką Bratysława zamierza przeznaczyć na zakup czołgów ‒ w budżecie resortu obrony przewidziano na to „ponad 258 mln EUR”.

Możliwości zakupu nowych czołgów Słowacja ma raczej ograniczone. Najbardziej logiczny wydaje się zakup Leopardów 2A7, których produkcja ma być wznowiona celem realizacji zamówienia Węgier i ułatwienia modernizacji wozów niemieckich (patrz "Wojsko i Technika" 3/2021), tym bardziej, że Słowację łączą z Niemcami silne więzi gospodarcze. Niemniej Słowakom trudno będzie się zmieścić w stosunkowo niewielkim budżecie ‒ koszt nowego Leoparda 2A7 to ok. 10 mln EUR za sztukę. Trudno będzie też dotrzymać terminu dostawy, chyba że wziąć pod uwagę rozwiązanie pomostowe w postaci przekazania czołgów z nadwyżek niemieckich Heer, podobnie jak ma to miejsce na Węgrzech.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 comments on “Słowacja planuje zakup nowych czołgów”

  1. Polska powinna jak najszybciej dogadać się z Koreą i zaczną robić K2PL, jak widać jest zapotrzebowanie na czołgi w Europie. A mogłaby to być okazja dla naszego przemysłu na eksport. K2PL (nie standardowy K2) pod wieloma względami jest lepiej zaprojektowany od Leo2. Jedyną sensowną konkurencją dla K2PL jest M1A2 Abrams, ale jego masa i silnik go tak naprawdę dyskwalifikują w realiach Polski. Nasi politykierzy jak zwykle temat ignorują i przejdzie nam szansa koło nosa.

  2. J.M.P. -dobrze pomyślane i ja tak uważam, że nasi decydenci już powinni działać aby połączyć siły z kilkoma krajami sąsiednimi i pozyskać na dobrych warunkach ( efekt skali) porządny czołg podstawowy np. koreański dla nas w wersji K2PL i produkować go na licencji z transferem wielu technologii i pełnym serwisem w kraju.

  3. Koszt nowego K2PL wraz z licencją powinien być mniejszy w przeliczeniu na sztukę niż za Leoparda 2A7 czyli poniżej 10 mln Euro pod warunkiem zakupu około 580 szt ( 10 batalionów czołgów) plus do 66 sztuk WZT na tym samym podwoziu ( program Kajman) a szansa ogromna dla naszego przemyslu i bezpieczeństwa na kilka dekad w połączeniu z nowoczesną amunicją czołgową i
    polskim ASOP dla tych maszyn.

  4. I am from Slovakia and our MoD ( Minister of Defense) said that new tank must be at least partly compatible with NATO so russia and china is out. Then our MoD said that there must by some technology and know-how transfer and we must produce atleast 20% of the new tank and do service of our tanks at our own, so Abrams, Merkava and Type 10 are out. In TV our MoD was aked if we will copy Hungary and buy Leopad 2A7+ and he said no because it is too heavy so tanks which weight more than Leopard 2A7+ are out. So what remains for competition: Leclerc, Ariete, K2 and T-84-120 Yatagan (nato modified version of T-84). I personally think that it will be italian Ariete because nobody to nowdays buyed their tank (except of them) and reference for them has price of platinum, so they could give us pretty good deal maybe even license.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc