Zaloguj

AC-130U Spooky zakończyły działania ekspedycyjne

8 lipca do bazy lotniczej Hurlburt Field na Florydzie przyleciały dwa samoloty wsparcia ogniowego Lockheed Martin AC-130U Spooky, które przez ostatnie tygodnie pełniły zadania operacyjne na obszarze Bliskiego Wschodu. Była to ostatnia, planowa, rotacja tych maszyn, które obecnie są zastępowane przez nowsze AC-130J Ghostrider.

Według komunikatu Departamentu Obrony, samoloty pozostają w gotowości do działań, jednak nie przewiduje się wysyłania ich poza granice Stanów Zjednoczonych. AC-130U Spooky są trzecią generacją maszyn wsparcia ogniowego powstałą na bazie średnich samolotów transportowych C-130 Hercules. Łącznie do wersji AC-130U przebudowano 17 C-130H – od 1995 roku pełniły zadania operacyjne w różnych częściach świata.

AC-130U, uzbrojone w 105 mm haubicę oraz 25 i 40 mm działka automatyczne, pełniły zadania wsparcia ogniowego dla sił naziemnych, a także prowadziły swobodne patrole nad obszarami zaangażowania militarnego Stanów Zjednoczonych. Od 2001 roku stałym rejonem działań był Afganistan, a po wybuchu wojny w Iraku także obszar Bliskiego Wschodu.

Obecnie w linii pozostają AC-130W Stinger II (14 sztuk). Dodatkowo USAF wdraża do eksploatacji pierwsze samoloty nowego pokolenia, AC-130J Ghostrider. Obie wersje charakteryzują się rozbudowanym zestawem środków bojowych.

(ŁP) Foto: USAF
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc