Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Węgry kupują izraelskie radary w Kanadzie

Trójwspółrzędna stacja radiolokacyjna E/LM-2084 MMR w odmianie M-MMR. Rys. Rheinmetall Canada

11 grudnia Ministerstwo Obrony Węgier zawarło umowę z firmą Rheinmetall Canada na dostawę stacji radiolokacyjnych E/LM-2084 MMR (Multi-Mission Radar). Liczby stacji, ani wartości zamówienia nie ujawniono. Podpisali ją gen. por. Ferenc Korom, szef Sztabu Sił Zbrojnych Węgier i Stéphane Oehrli, prezes Rheinmetall Canada.


Dostawy mają się rozpocząć w 2022 r., a nowe radary zastąpią eksploatowany obecnie sprzęt pochodzenia sowieckiego – stacje radiolokacyjne typów P-37 i ST-68U oraz wysokościomierze PRW-17. Według nieoficjalnych informacji, zamówienie obejmuje ok. 10 systemów w dwóch odmianach (M-MMR i F-MMR), różniących się m.in. wielkością anteny i charakterystykami przestrzennymi.

E/LM-2084 to dobrze znany system izraelskiego koncernu Israel Aerospace Industries, ale po zamówieniu w 2015 r. takich radarów przez Siły Zbrojne Kanady prawa do ich montażu i licencyjnej produkcji wielu zespołów oraz elementów uzyskała firma Rheinmetall Canada (spółka córka Rheinmetall AG). Ma ona także prawa do ich eksportu.

Zapewne zakup sprzętu radiolokacyjnego w Rheinmetall Canada, a nie bezpośrednio w IAI wiąże się z systematycznym rozszerzaniem współpracy z niemiecką grupą, zapoczątkowaną zamówieniem na bojowe wozy piechoty Lynx KF41 (Kontrakt na węgierskie Lynxy), z czym wiąże się także powołanie węgiersko-niemieckiej spółki joint-venture (Węgry pierwszym użytkownikiem BWP Lynx?).


Spośród państw Europy Środkowej na zakup stacji EL/M-2084 zdecydowały się Siły Zbrojne Republiki Czeskiej. W grudniu 2019 r. zawarto kontrakt na dostawę ośmiu systemów o wartości ok. 3,5 mld CZK (ok. 125 mln USD). Wynegocjowano w nim znaczny, ponad 30%, udział lokalnego przemysłu w realizacji zamówienia.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc