Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polacy oczekiwani w Ebbing

Fot. USAF

25 kwietnia media amerykańskie, powołując się na źródła w Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych, poinformowały, że baza lotnicza Ebbing w stanie Arkansas jest przygotowywana na przyjęcie pierwszego kontyngentu szkolnego z Polski.

Ma to związek z programem szkolenia na wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II. Po decyzji Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, z czerwca 2021 roku, o ulokowaniu nowego centrum szkoleniowego w Ebbing, w kolejnych miesiącach rozpoczęły się prace budowlane mające na celu modernizację i rozbudowę infrastruktury bazy. Ogółem prace kosztują około 500 mln USD – w ich ramach powstają nowe obiekty przeznaczone do obsługi samolotów F-35 Lightning II oraz modernizowane są te, które będą wykorzystywane przez singapurski kontyngent F-16C/D Fighting Falcon (425. Eskadra), który zostanie przebazowany z bazy Luke w Arizonie.

Jak wskazują nowe dane, bazujące na materiałach Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, pierwszy narodowy kontyngent szkolący się na F-35 trafi do Ebbing z Polski. Polscy żołnierze spodziewani są na jesień 2024 roku wraz z pierwszymi samolotami, które mają zostać dostarczone z zakładów korporacji Lockheed Martin w Fort Worth. Zgodnie z dostępnymi informacjami mowa o sześciu maszynach. Jak wskazują zapisy międzyrządowej umowy LOA, w Stanach Zjednoczonych ma zostać przeszkolonych 24 pilotów oraz 90 żołnierzy obsługi naziemnej.

Jak wskazuje upubliczniony harmonogram, poza Polakami w Ebbing mają stacjonować także Finowie (od jesieni 2025 roku), a także Niemcy, Singapurczycy (jesień 2026) oraz Szwajcarzy (lato 2027).

W przypadku Polski wiadomo, że poza bazą Ebbing, część procesu szkolenia ma odbywać się także w bazie Eglin na Florydzie. Jak wskazuje korporacja Lockheed Martin, nadal podtrzymywana jest deklaracja o zapoczątkowaniu dostaw zamówionych przez Polskę F-35A Lightning II w bieżącym roku. Mają to być maszyny w standardzie Block 4 oraz TR3. W 2026 roku zaplanowano początek dostaw samolotów do Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, a rok później do Świdwina.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc