Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Baza Ebbing drugim ośrodkiem szkolenia pilotów Lockheed Martin F-35 Lightning II

Władze Singapuru umieszczą swoje F-35B Lightning II w bazie lotniczej Ebbing w stanie Arkansas, która ma stać się drugim centrum szkolenia eksportowych użytkowników samolotów rodziny F-35. Fot. USMC

3 czerwca dowództwo US Air Force poinformowało, że baza lotnicza Ebbing w stanie Arkansas, zostanie drugim ośrodkiem szkolenia pilotów wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II. Z jego możliwości mają korzystać państwa kupujące maszyny oraz usługi w ramach procedury FMS.


Pierwszym użytkownikiem będą Siły Powietrzne Singapuru, które jednocześnie przebazują do nowej lokalizacji 425. Eskadrę Myśliwską, która eksploatuje wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon (obecnie znajduje się w bazie Luke w Arizonie). Decyzja o utworzeniu nowego ośrodka to wynik rozwoju bazy Luke, gdzie powoli kończy się możliwość zwiększenia slotów treningowych. W Ebbing będzie możliwość bazowania 36 samolotów F-35 Lightning II należących do użytkowników eksportowych. Obok Singapuru kilku innych klientów FMS rozważa umieszczenie własnych zespołów szkolno-treningowych.

Co ważne, utworzenie nowego ośrodka może zostać wstrzymane, jeśli badania środowiskowe wskażą problemy. Wówczas alternatywną lokalizacją ma być baza lotnicza Selfridge w stanie Michigan. Badania oraz analizy mają zakończyć się na wiosnę 2023 roku.

Singapur, poprzez procedurę FMS, zamówił dotychczas cztery F-35B Lightning II. W kolejnych latach ich liczba może systematyczne rosnąć, gdyż długoletnie plany zakładają, że zastąpią one obecnie eksploatowane samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon. Co więcej ciekawą informacją jest właśnie kwestia ulokowania drugiego centrum szkolenia dla eksportowych użytkowników F-35 Lightning II. Wśród nich jest choćby Polska, która zamówiła poprzez procedurę FMS 32 egzemplarze - według dotychczasowych informacji, pierwsze z nich mają trafić właśnie do jednej z baz na terenie Stanów Zjednoczonych. Przez ostatni rok zakładano, że będzie to Luke w Arizonie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc