Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Harpia podpisana

31 stycznia na terenie 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odbyła się uroczystość podpisania międzyrządowej umowy na zakup przez Polskę 32 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II.

W powyższej uroczystości wzięli udział Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister obrony Mariusz Błaszczak, a także ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Pani Georgette Mosbacher. Ważnym punktem była także obecność F-35A Lightning II, który przyleciał z Włoch – był to jeden z egzemplarzy dostarczonych do Sił Powietrznych tego kraju.

W ramach programu Harpia Polska zdecydowała się na zakup 32 samolotów F-35A Lightning II, których dostawy rozpoczną się w 2024 roku. Będą reprezentować standard Block 4, a pierwsze egzemplarze (początkowo) trafią do bazy lotniczej Luke w Arizonie. W strukturach Sił Powietrznych zastąpią część maszyn pochodzenia radzieckiego – w czasie uroczystości rząd nie poinformował o szczegółach, choćby związanych z miejscem ich bazowania. Dodatkowo otwartym pozostaje pytanie odnośnie przyszłości szóstej eskadry samolotów bojowych, która nie zostanie przezbrojona w maszyny produkcji zachodniej.

Dzięki podpisaniu umowy, której wartość wynosi 4,6 mld dolarów, Polska dołączy do grupy państw europejskich będących użytkownikami F-35. Obecnie powyższa lista obejmuje Wielką Brytanię, Holandię, Norwegię, Włochy, a także Danię oraz Belgię. Dwa ostatnie państwa, podobnie jak Polska, oczekują na rozpoczęcie dostaw.

 

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc