Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemcy będą szkolić się na F-35A Lightning II w bazie Ebbing

Baza Ebbing ma być miejscem szkolenia niemieckiego personelu w obsłudze samolotów F-35A Lightning II. Fot. USAF

17 czerwca amerykańskie media lokalne poinformowały, że ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Stanach Zjednoczonych poinformowała, że po spotkaniu ambasadora z gubernatorem stanu Arkansas, wybrano lokalizację miejsca szkolenia niemieckiego personelu w obsłudze samolotów F-35A Lightning II.


Zgodnie z decyzjami Niemcy będą szkolić się w oparciu o bazę lotniczą Ebbing, która mieści się na obrzeżach miasta Fort Smith. Jest to druga placówka tego typu w Stanach Zjednoczonych, co ma związek z rosnącym zapotrzebowaniem na szkolenie pilotów oraz członków personelu technicznego – brak dodatkowej przestrzeni w bazie lotniczej Luke w Arizonie spowodował, że już w 2021 roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych rozpoczął poszukiwania drugiej lokalizacji. Obecnie wiadomo, że w Ebbing mają szkolić się Singapurczycy (którzy przebazują do Arkansas dwanaście F-16C/D Fighting Falcon z bazy Luke). Według Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych w Ebbing mogą być szkoleni także Finowie oraz Polacy – w obu przypadkach brak jednak oficjalnego potwierdzenia ze strony resortów obrony obu państw. Ogółem baza ma przyjąć do 36 samolotów F-35 Lightning II różnych wersji.

Republika Federalna Niemiec planuje zamówić 35 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II. W Niemczech ich docelowym domem ma być baza Büchel, której modernizacja i dostosowanie ma zakończyć się w 2026 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc