Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Początek finansowania programu budowy samolotów Lockheed Martin F-35A Lightning II dla Niemiec

Fot. Lockheed Martin

17 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie realizacji programu produkcji i dostaw 35 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A Lightning II.

Sierpniowa umowa ma wartość 622 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca 2027 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, w całości pochodzące z funduszy Republiki Federalnej Niemiec. Pośrednictwo Departamentu Obrony wynika z faktu zastosowania procedury FMS.

Zgodnie z upublicznionymi danymi, Lockheed Martin ma realizować projekt zarządzania programem, a także integrować elementy dodatkowe wybrane przez zamawiającego. To z kolei oznacza, że zamówione przez Niemcy samoloty F-35A Lightning II mają otrzymać unikatową konfigurację. Szczegóły pozostają niejawne.

Międzyrządowa umowa LOA pomiędzy Republiką Federalną Niemiec i Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu 35 samolotów F-35A Lightning II została podpisana w grudniu 2022 roku. Pierwszych osiem maszyn ma zostać dostarczonych Luftwaffe w 2026 roku - maszyny trafią do międzynarodowego ośrodka szkolenia personelu na terytorium Stanów Zjednoczonych (baza lotnicza Ebbing w Fort Smith). Rok później, w 2027, pierwsze Lightningi II wylądują w Büchel – będzie to macierzysta baza na terytorium Republiki Federalnej Niemiec. Wraz z samolotami Niemcy kupili usługi szkolno-logistyczne na okres pięciu lat, pakiet części zamiennych oraz zestaw uzbrojenia podwieszanego – ten ostatni jest obecnie niejawny. W przypadku Niemiec, głównym zadaniem zamówionych samolotów będzie udział w sojuszniczym programie NATO Nuclear Sharing, w którym maszyny sojusznicze są przystosowane do przenoszenia i użycia bomb nuklearnych B61 zapewnianych przez Stany Zjednoczone.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Początek finansowania programu budowy samolotów Lockheed Martin F-35A Lightning II dla Niemiec”

  1. Nie wiem czy USA dobrze robią sprzedając Niemcom najnowsze swoje samoloty. Przecież dane techniczno-taktyczne tych samolotów mogą się znaleźć w posiadaniu Rosji. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że Niemcom znacznie bliżej jest do Rosji niż do USA.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc