Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

IAI z nowym kontraktem na samolot specjalnego przeznaczenia

8 czerwca izraelski koncern Israel Aerospace Industries poinformował o podpisaniu umowy z nieujawnionym państwem europejskim w sprawie dostawy samolotu specjalnego przeznaczenia – prawdopodobnie chodzi o Włochy.


Kontrakt ma wartość 350 mln dolarów - jest to kolejny samolot z rodziny specjalnego przeznaczenia, który zostanie dostarczony klientowi eksportowemu przez koncern IAI. Zdaniem części obserwatorów mowa o trzecim egzemplarzu G550AEW dla Sił Powietrznych Włoch. Ma to związek z opcją kontraktową i faktem planowanego zamknięcia linii montażowej samolotów G550 przez firmę Gulfstream, z tego też powodu transakcja musiała zostać zrealizowana do końca czerwca bieżącego roku.

Obecnie Siły Powietrzne Włoch eksploatują dwa samoloty G550AEW, które zostały zamówione przez rząd tego kraju w ramach rozliczenia za zakup przez Izrael 30 maszyn szkolenia zaawansowanego Leonardo M346 Lavi. Obecnie są to jedyne samoloty specjalnego przeznaczenia z zabudową wykonaną przez IAI dla klienta europejskiego.

IAI oferuje cztery wersje zabudowy G550 do wersji specjalnego przeznaczenia – wczesnego ostrzegania i dowodzenia AEW&C, zwiadu naziemnego AGS, dozoru morskiego i zwalczania okrętów podwodnych MPA oraz zwiadu elektronicznego SIGINT. Pięć maszyn G550 jest eksploatowanych w dwóch wersjach przez Siły Obronne Izraela, dwa AEW sprzedano do Włoch, a cztery trafiły do Singapuru.

(Łukasz Pacholski) Foto: IDF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc