Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy węgierski C-390 Millennium na testach u przyszłego użytkownika

Fot. Rząd Węgier

12 kwietnia w bazie lotniczej Kecskemét wylądował wielozadaniowy samolot transportowy Embraer C-390 Millennium. Jest to pierwszy egzemplarz, który w ciągu najbliższych miesięcy ma zostać dostarczony węgierskiemu lotnictwu wojskowemu.

Przebazowanie z Brazylii na Węgry rozpoczęło się 10 kwietnia, kiedy samolot opuścił zakłady Embraera i wylądował w Recife. Dzień później załoga wykonała przelot do Las Palmas, a po odpoczynku 12 kwietnia wykonano przelot do Kecskemét. Zgodnie z upublicznionymi informacjami, na Węgrzech zostanie dokonany montaż systemów łączności zgodnych ze standardami NATO, a także zrealizowane zostaną testy operacyjne zgodne z wymaganiami przyszłego użytkownika. Po ich zakończeniu samolot ma powrócić do Brazylii w celu przygotowania do oficjalnego przekazania.

W listopadzie 2020 roku Węgry zamówiły dwa egzemplarze C-390 Millennium z bogatym zestawem dodatkowym, obejmujący m.in. moduł intensywnej opieki medycznej pozwalający na transport poszkodowanych. Poza tym węgierskie maszyny otrzymają także podskrzydłowe zasobniki z giętkimi przewodami tankującymi, co umożliwi wykonywanie misji tankowania powietrznego dla wielozadaniowych samolotów bojowych Saab JAS-39C/D Gripen bądź innych typów sojuszniczych maszyn dostosowanych do pobierania paliwa przy pomocy giętkich przewodów tankujących.

Dotychczas Embraer dostarczył użytkownikom siedem samolotów (w tym jeden do Portugalii), które łącznie wylatały ponad 11500 godzin, a średnia gotowość operacyjna przekracza 80%. W bieżącym roku program oczekuje na nowe sukcesy marketingowe – przypomnijmy, wybór C-390 Millennium ogłosiły Królestwo Niderlandów, Austria, Republika Czeska oraz Republika Korei. Łącznie powyższe państwa mogą zamówić czternaście egzemplarzy. Nie można wykluczyć, że w bieżącym roku pasmo sukcesów będzie kontynuowane – wśród potencjalnych rynków zbytu wymienia się Indie, Arabię Saudyjską oraz Szwecję.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc