Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

KC-390 Millennium prezentowany w Republice Czeskiej

Seryjny KC-390 Millennium prezentowany czeskim decydentom na jednym z lotnisk w Republice Czeskiej. Fot. Aero Vodochody

23 listopada czeska firma Aero Vodochody poinformowała, że seryjny wielozadaniowy samolot transportowy Embraer KC-390 Millennium, w czasie powrotu z Międzynarodowego Salonu Lotniczego Dubai Airshow 2021 odwiedził Republikę Czeską.

W prezentacji na ziemi uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony tego kraju. Dodatkowo była to także okazja do zaprezentowania, w praktyce, współpracy czeskiego i brazylijskiego przemysłu lotniczego – to właśnie Aero Vodochody są jednym z kluczowych partnerów koncernu Embraer w realizacji programu budowy samolotów rodziny KC-390 Millennium (m.in. To właśnie w Republice Czeskiej produkowane są rampa ładunkowa oraz tylna część kadłuba).

Innym powodem wizyty samolotu u południowych sąsiadów Polski jest fakt, że we wrześniu 2010 roku rząd czeski podpisał wstępną deklarację dotyczącą zakupu na potrzeby Sił Powietrznych tego kraju dwóch maszyn tego typu. Jednocześnie tego typu decyzja skutkowała dołączeniem Aero Vodochody jako partnera przemysłowego programu. Dotychczas rząd w Pradze nie zrealizował deklaracji sprzed dziesięciu lat – zakupy samolotów transportowych objęły jedynie sześć lekkich Airbus C295 oraz dołączenie do międzynarodowej jednostki eksploatującej maszyny transportowo-tankujące Airbus A330MRTT.

Dotychczas Embraer sprzedał na rynkach eksportowych siedem egzemplarzy KC-390 Millennium. Pięć trafi do Portugalii, a dwa do Węgier. W bieżącym miesiącu ważnym wydarzeniem była oficjalna informacja rządu brazylijskiego o ograniczeniu zamówienia z 28 do 15 sztuk.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc