Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy węgierski KC-390 Millennium w produkcji

Pierwszy węgierski KC-390 Millennium znajduje się już na etapie produkcji. Fot. Embraer

11 listopada brazylijski koncern Embraer poinformował, że w zakładach znajdujących się w Gavião Peixoto odbyła się uroczystość rozpoczęcia produkcji pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu transportowego KC-390 Millennium przeznaczonego dla Sił Zbrojnych Węgier.

W powyższym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele zamawiającego. Jak wskazuje producent, w ciągu najbliższych tygodni w zakładach rozpocznie się montaż pierwszych komponentów samolotu. Dostawa do użytkownika jest przewidziana w 2024 roku. Łącznie rząd w Budapeszcie, na mocy kontraktu podpisanego w listopadzie 2020 roku, zamówił dwa samoloty tego typu. Będą to kolejne eksportowe KC-390 Millennium - pięć kupiła Portugalia. Jak wskazuje Embraer, węgierskie KC-390 będą pierwszymi maszynami tego typu zdolnymi do użycia modułów intensywnej opieki medycznej. Te z kolei pozwolą samolotom do transportu osób poszkodowanych, co wpisuje się w zadania stawiane przed siłami zbrojnymi. Inną ważną cechą maszyn będzie pełna certyfikacja systemu uzupełniania paliwa w powietrzu, co umożliwi współpracę z wielozadaniowymi samolotami bojowymi SAAB JAS-39C/D Gripen.

Dotychczas Embraer dostarczył cztery seryjne samoloty KC-390 Millennium, które są eksploatowane przez Siły Powietrzne Brazylii. Łącznie wylatały ponad 4000 godzin. W najbliższych tygodniach dostarczony zostanie pierwszy eksportowy egzemplarz, który trafi do Sił Powietrznych Portugalii.

Obecnie Embraer prowadzi działania marketingowe, których celem jest zdobycie nowych kontraktów eksportowych. W przeszłości listy intencyjne dotyczące możliwości zakupu podpisały władze Republiki Czeskiej, Kolumbii, Chile oraz Argentyny, jednak nie doszło do podpisania kontraktów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc