Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy węgierski KC-390 Millennium w produkcji

Pierwszy węgierski KC-390 Millennium znajduje się już na etapie produkcji. Fot. Embraer

11 listopada brazylijski koncern Embraer poinformował, że w zakładach znajdujących się w Gavião Peixoto odbyła się uroczystość rozpoczęcia produkcji pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu transportowego KC-390 Millennium przeznaczonego dla Sił Zbrojnych Węgier.

W powyższym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele zamawiającego. Jak wskazuje producent, w ciągu najbliższych tygodni w zakładach rozpocznie się montaż pierwszych komponentów samolotu. Dostawa do użytkownika jest przewidziana w 2024 roku. Łącznie rząd w Budapeszcie, na mocy kontraktu podpisanego w listopadzie 2020 roku, zamówił dwa samoloty tego typu. Będą to kolejne eksportowe KC-390 Millennium - pięć kupiła Portugalia. Jak wskazuje Embraer, węgierskie KC-390 będą pierwszymi maszynami tego typu zdolnymi do użycia modułów intensywnej opieki medycznej. Te z kolei pozwolą samolotom do transportu osób poszkodowanych, co wpisuje się w zadania stawiane przed siłami zbrojnymi. Inną ważną cechą maszyn będzie pełna certyfikacja systemu uzupełniania paliwa w powietrzu, co umożliwi współpracę z wielozadaniowymi samolotami bojowymi SAAB JAS-39C/D Gripen.

Dotychczas Embraer dostarczył cztery seryjne samoloty KC-390 Millennium, które są eksploatowane przez Siły Powietrzne Brazylii. Łącznie wylatały ponad 4000 godzin. W najbliższych tygodniach dostarczony zostanie pierwszy eksportowy egzemplarz, który trafi do Sił Powietrznych Portugalii.

Obecnie Embraer prowadzi działania marketingowe, których celem jest zdobycie nowych kontraktów eksportowych. W przeszłości listy intencyjne dotyczące możliwości zakupu podpisały władze Republiki Czeskiej, Kolumbii, Chile oraz Argentyny, jednak nie doszło do podpisania kontraktów.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc