Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Serbia odbiera kolejne T-72MS i BRDM-2MS [WIDEO]

Przekazane 23 maja czołgi T-72MS. Fot. Ministarstvo odbrane Republike Srbije.

23 maja Siły Zbrojne Serbii oficjalnie odebrały kolejne czołgi T-72MS i opancerzone wozy rozpoznawczo-patrolowe BRDM-2MS. Uroczystość miała miejsce na terenie jednostki wojskowej w serbskim Niszu. Przekazanie sprzętu wynika z zapisów rosyjsko-serbskiej umowy o współpracy wojskowej i odbyło się przy okazji serbsko-rosyjskich ćwiczeń wojskowych.

Jak podało Ministerstwo Obrony Republiki Serbii, w wydarzeniu wziął udział serbski wicepremier i minister obrony Nebojša Stefanović , jak i szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Republiki Serbii gen.

 

Milan Mojsilović i inni wysocy serbscy dowódcy. Stronę rosyjską reprezentował zastępca ministra obrony Federacji Rosyjskiej gen. armii Nikołaj Pankow, zastępca ministra obrony Federacji Rosyjskiej gen. płk Aleksandr Fomin i rosyjski ambasador w Serbii Aleksandr Bocan-Charczenko. W Niszu mieści się sztab Wojsk Lądowych Republiki Serbii, jak również koszary im. Miji Stanimirovića 3. Brygady Wojsk Lądowych (w samym Niszu stacjonuje m.in. 30. Batalion Dowodzenia i 36. Batalion Pancerny).

Wozy patrolowo-rozpoznawcze BRDM-2MS. Fot. Ministarstvo odbrane Republike Srbije.

23 maja przekazano 30 czołgów T-72MS i 30 wozów BRDM-2MS, wartych ok. 75 mln EUR. Wcześniej w podobny sposób serbska armia odebrała pierwszych 11 T-72MS i 10 BRDM-2MS. Łącznie przekazane wozy umożliwiły przezbrojenie dwóch batalionów wojska – pancernego i rozpoznawczego. Przygotowana przez 61. pancerny zakład remontowy (61 bronietankowyj riemontnyj zawod) z Petersburga modernizacja T-72MS jest pod wieloma względami najbardziej zaawansowaną modernizacją T-72B, szczególnie z punktu widzenia systemu kierowania ogniem, stabilizacji armaty czy układu kierowania czołgiem. Nie zmieniano natomiast opancerzenia, które jest takie samo jak w T-72B w wersji z 1985 r.

Jednocześnie w dniach 20–25 maja trwają w Serbii wspólne serbsko-rosyjskie ćwiczenia, których kulminacja wypadała 23 maja na poligonie Orešac  koło Niszu.

 

W ćwiczeniach, których leitmotivem było zwalczanie grup terrorystycznych czy pododdziałów dywersyjnych, uczestniczyli żołnierze serbskiej 72. Brygady Operacji Specjalnych z Pančeva i 200 rosyjskich żołnierzy 2. Wydzielonej Brygady Specnazu z Pskowa, którzy przywieźli do Serbii 11 pojazdów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc