Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Serbia dołączy do grona użytkowników samolotów Dassault Rafale

Fot. Dassault Aviation

10 kwietnia, podczas oficjalnej wizyty prezydenta Serbii we Francji, ogłoszono, że władze obu państw prowadzą rozmowy w sprawie zakupu przez Belgrad dwunastu wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale.

Jak wskazał prezydent Serbii, obie strony osiągnęły porozumienie dotyczące zawarcia transakcji. Samo podpisanie kontraktu jest spodziewane w ciągu dwóch miesięcy. Kolejny raz ważnym elementem, pozwalającym na osiągnięcie sukcesu marketingowego przez francuskiego producenta, jest bezpośrednie zaangażowanie w rozmowy najwyższych władz państwowych. Jak podkreśla strona serbska, w uroczystym podpisaniu kontraktu ma być obecny prezydent Macron.

Informacje o rozmowach pomiędzy koncernem Dassault oraz Serbią pojawiały się mediach francuskich od ponad dwóch lat. Belgrad podjął decyzję o poszukiwaniu nowego dostawcy maszyn bojowych po zmianach politycznych w regionie, rosyjskiej agresji na Ukrainę, a także decyzji władz Chorwacji dotyczącej zakupu Dassault Rafale na własne potrzeby.

W przypadku Serbii, lotnictwo dysponuje eskadrą czternastu MiG-ów-29, które mogą być eksploatowane do 2030 roku. Po dostawie chorwackich Rafale, przewaga w powietrzu będzie jednak po stronie serbskich sąsiadów. Co zastanawia, to polityka francuska, która prowadzi do jednoczesnego zbrojenia obu (zwaśnionych) państw w regionie. Serbia od dłuższego czasu stara się prowadzić politykę dywersyfikacji dostawców sprzętu wojskowego. W przypadku lotnictwa doskonałym przykładem są zakupy wielozadaniowych śmigłowców Airbus H145M oraz samolotów transportowych Airbus C-295W.

Tylko w Europie program Rafale zdobył zamówienia eksportowe z Grecji oraz Chorwacji. Globalne zamówienia obejmują 261 egzemplarzy, które zakupiły (poza wymienioną dwójką) także Egipt, Indie, Indonezja, Katar oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. W przypadku Indii należy spodziewać się kontynuacji zamówień (m.in. wersja pokładowa dla lotnictwa morskiego). Dodatkowo zainteresowanie wyrażają m.in. Uzbekistan, Irak oraz kolejne państwa Półwyspu Arabskiego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc