Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Druga transza samolotów Dassault Rafale dla Indonezji zakontraktowana

Fot. Łukasz Pacholski

10 sierpnia koncern Dassault Aviation poinformował, że rząd Indonezji uruchomił środki budżetowe otwierające drogę do zamówienia drugiej transzy wielozadaniowych samolotów bojowych Rafale. Dzięki temu liczba zakontraktowanych maszyn wzrosła do 24.

W ramach umowy ramowej, która została podpisana w lutym 2022 roku, Indonezja zamówiła 42 samoloty Rafale. W momencie podpisana uruchomiono fundusze na zakup pierwszych sześciu egzemplarzy. Druga transza, zaliczka na którą trafiła na konta producenta, obejmuje kolejnych osiemnaście egzemplarzy. Zakup francuskich samolotów jest ujęty w wieloletnim programie modernizacji technicznej lotnictwa wojskowego Indonezji, a dodatkowo obejmuje także zacieśnienie współpracy przemysłowej pomiędzy państwami.

Dla koncernu Dassault oraz programu Rafale to kolejny sukces na rynku eksportowym. W tym roku to wprawdzie pierwszy kontrakt eksportowy, jednak należy pamiętać, że Indie wybrały pokładową wersję (Rafale M) jako nowy typ wielozadaniowego samolotu bojowego dla własnego lotnictwa morskiego. Kontrakt najprawdopodobniej zostanie zawarty w przyszłym roku i może otworzyć drogę do kolejnych zamówień z Indii.

W przypadku Indonezji, Dassault Rafale mają stać się jednym z dwóch podstawowych typów wielozadaniowych samolotów bojowych w strukturach lotnictwa wojskowego. Obok nich władze w Dżakarcie planują zakupić partię Boeing F-15EX (ID) Eagle II – pomimo wielu miesięcy negocjacji, nadal, nie doszło jednak do podpisania międzyrządowej umowy LOA, która doprowadziłaby do zdobycia kolejnego kontraktu eksportowego przez Boeinga.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc