Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Indonezyjskie C-130J-30 Super Hercules w komplecie

Fot. Lockheed Martin

16 maja w wojskowej części Międzynarodowego Portu Lotniczego Dżakarta-Halim Perdanakusuma w stolicy Indonezji wylądował średni samolot transportowy Lockheed Martin C-130J-30 Super Hercules. Maszyna zrealizowała lot dostawczy z zakładów producenta i jest ostatnią, która została zamówiona w 2019 roku.

Ogółem Ministerstwo Obrony Indonezji zamówiło, poprzez procedurę DCS (Direct Commercial Sale) pięć samolotów – ich dostawy zapoczątkowano w lutym 2023 roku. Wszystkie trafiły do 31. Eskadry Lotniczej, które stacjonują w stolicy kraju. Zakup pięciu fabrycznie nowych C-130J-30 Super Hercules stanowi element programu gruntownej modernizacji lotnictwa transportowego, które stanowi ważny element funkcjonowania indonezyjskich sił zbrojnych oraz państwa. Obok nich Dżakarta zamówiła także dwa egzemplarze Airbus A400M Atlas, a w ciągu najbliższych miesięcy można spodziewać się kontynuowania zakupów. Nowe maszyny mają na celu zastąpienie części najstarszych C-130B/H Hercules.

Przebazowanie z zakładów korporacji Lockheed Martin w Marietta do Indonezji odbywało się etapami z międzylądowaniami w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, na Hawajach oraz wyspie Guam.

W rejonie Azji południowo-wschodniej samoloty rodziny C-130J Super Hercules zostały zakupione przez Indonezję, Republikę Korei oraz Filipiny. Dodatkowo maszyny są eksploatowane przez Australię i Nową Zelandię. Nie można wykluczyć, że kolejne państwa (wkrótce) zdecydują się na ich zakup – wśród potencjalnych odbiorców wymienia się Tajlandię, Tajwan oraz Wietnam.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc