Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Chorwaci rozpoczynają szkolenie na samolotach Dassault Rafale

Chorwacki personel techniczny rozpoczął szkolenie na samolotach Dassault Rafale. Fot. Siły Powietrzne i Kosmiczne Francji

22 listopada francuskie Siły Powietrzne i Kosmiczne poinformowały, że w bazie lotniczej Mont-de-Marsan rozpoczęto szkolenie personelu chorwackich sił zbrojnych w obsłudze wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale.

Zgodnie z komunikatem, pierwsza grupa obejmuje techników obsługi naziemnej. W innych ośrodkach rozpoczęto także szkolenie pierwszych trzech pilotów – grupa ma zakończyć edukację w 2023 roku. Jest to wynik międzyrządowej umowy, która została podpisana 25 listopada 2021 roku – na jej mocy Chorwacja kupiła dwanaście (używanych) Dassault Rafale F3R. Pakiet obejmuje także szkolenie chorwackiego personelu wojskowego oraz wsparcie logistyczne. Dostawy samolotów mają rozpocząć się w II połowie bieżącego roku i będą zastępować obecnie używane MiG-i-21.

Decyzja rządu chorwackiego była podjęta po postępowaniu przetargowym, w którym oferta francuska rywalizowała z amerykańską (F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72). Cały pakiet kosztuje 999 mln EUR – samoloty mają być eksploatowane przez okres 30 lat. Dla programu Rafale był to kolejny sukces eksportowy na rynku państw NATO – wcześniej zostały także sprzedane do Grecji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc