Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Chorwaci podpisali umowę na zakup samolotów Dassault Rafale

25 listopada doszło do podpisania umowy na zakup przez Chorwację wielozadaniowych samolotów Dassault Rafale. Fot. Dassault Aviation

25 listopada, w czasie wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Chorwacji doszło do podpisania międzyrządowej umowy dotyczącej zakupu przez ten kraj dwunastu wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale. Powyższe wydarzenie oznacza koniec wieloletniej sagi dotyczącej zakupu następców dla MiG-ów-21.

Ogółem Chorwaci zamówili dwanaście samolotów wraz z pakietem szkolno-treningowym, uzbrojeniem oraz usługą wsparcia logistycznego (przez okres trzech lat). Umowa to wynik decyzji rządu, który zdecydował się na wybór francuskich samolotów w maju bieżącego roku. W pokonanym polu znalazł się Lockheed Martin z F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72. Oferta francuska obejmuje używane samoloty w wersji F3-R, które mogą być eksploatowane przez okres około 30 lat. Według danych rządu chorwackiego, umowa opiewa na kwotę 990 mln EUR, pierwsze samoloty mają trafić do rąk właściciela w drugiej połowie 2023 roku (początkowo mają stacjonować we Francji i posłużyć do szkolenia chorwackiego personelu). Pozwoli to na stopniowe wygaszanie eksploatacji obecnie używanych MiG-ów-21, których resursy pozwalają na bezpieczną służbę do końca 2024 roku – w tym samym roku Rafale mają zostać przebazowane z Francji do nowego domu.

Przy okazji podpisania umowy dwa francuskie samoloty Dassault Rafale wykonały przelot nad stolicą Chorwacji. Zakup jest elementem zacieśnienia współpracy gospodarczo-wojskowej obu państw. Rząd chorwacki nie upublicznił dotychczas zestawu uzbrojenia i wyposażenia podwieszanego, który trafi do Sił Powietrznych tego kraju wraz z samolotami.

Dla programu Rafale to kolejny sukces w Europie. Dotychczas samoloty tego typu zostały sprzedane do Francji oraz Grecji. Obecnie rząd w Atenach rozpoczął negocjacje ze stroną francuską w sprawie zakupu kolejnych sześciu egzemplarzy.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc