Zaloguj

Chorwaci podpisali umowę na zakup samolotów Dassault Rafale

25 listopada doszło do podpisania umowy na zakup przez Chorwację wielozadaniowych samolotów Dassault Rafale. Fot. Dassault Aviation

25 listopada, w czasie wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Chorwacji doszło do podpisania międzyrządowej umowy dotyczącej zakupu przez ten kraj dwunastu wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale. Powyższe wydarzenie oznacza koniec wieloletniej sagi dotyczącej zakupu następców dla MiG-ów-21.

Ogółem Chorwaci zamówili dwanaście samolotów wraz z pakietem szkolno-treningowym, uzbrojeniem oraz usługą wsparcia logistycznego (przez okres trzech lat). Umowa to wynik decyzji rządu, który zdecydował się na wybór francuskich samolotów w maju bieżącego roku. W pokonanym polu znalazł się Lockheed Martin z F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72. Oferta francuska obejmuje używane samoloty w wersji F3-R, które mogą być eksploatowane przez okres około 30 lat. Według danych rządu chorwackiego, umowa opiewa na kwotę 990 mln EUR, pierwsze samoloty mają trafić do rąk właściciela w drugiej połowie 2023 roku (początkowo mają stacjonować we Francji i posłużyć do szkolenia chorwackiego personelu). Pozwoli to na stopniowe wygaszanie eksploatacji obecnie używanych MiG-ów-21, których resursy pozwalają na bezpieczną służbę do końca 2024 roku – w tym samym roku Rafale mają zostać przebazowane z Francji do nowego domu.

Przy okazji podpisania umowy dwa francuskie samoloty Dassault Rafale wykonały przelot nad stolicą Chorwacji. Zakup jest elementem zacieśnienia współpracy gospodarczo-wojskowej obu państw. Rząd chorwacki nie upublicznił dotychczas zestawu uzbrojenia i wyposażenia podwieszanego, który trafi do Sił Powietrznych tego kraju wraz z samolotami.

Dla programu Rafale to kolejny sukces w Europie. Dotychczas samoloty tego typu zostały sprzedane do Francji oraz Grecji. Obecnie rząd w Atenach rozpoczął negocjacje ze stroną francuską w sprawie zakupu kolejnych sześciu egzemplarzy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc