Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Indie formują drugą eskadrę samolotów Dassault Rafale

W lipcu Indie rozpoczęły proces formowania drugiej eskadry, która będzie eksploatować samoloty Dassault Rafale. Fot. Siły Powietrzne Indii

28 lipca w bazie lotniczej Hasimara we wschodniej części Indii odbyła się uroczystość rozpoczęcia dostaw wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale do drugiej eskadry Sił Powietrznych tego kraju.

101. Eskadra jest formowana od nowa. Jej tradycje sięgają czerwca 1949 roku, kiedy po raz pierwszy została sformowana w bazie lotniczej Palam - początkowo piloci wykorzystywali samoloty produkcji brytyjskiej i amerykańskiej (Supermarine Spitfire oraz North American Harvard). W 1957 roku została przezbrojona w maszyny odrzutowe (de Havilland Vampire) - na nich piloci przeszli chrzest bojowy, biorąc udział w wojnie z Pakistanem w 1965 roku. W 1968 roku została przezbrojona w Suchoj Su-7 (w 1971 roku uczestniczyła w kolejnym konflikcie z Pakistanem), a w czerwcu 1981 roku personel przesiadł się na MiG-21. Te ostatnie samoloty były eksploatowane przez eskadrę do stycznia 2011 roku, kiedy została rozformowana.

28 lipca bieżącego roku eskadra otrzymała pięć pierwszych samolotów Dassault Rafale. Jest to wynik umowy, która została zawarta 23 września 2016 roku. Łącznie obejmuje 36 maszyn z opcją na 18 kolejnych – dotychczas władze Indii nie podęły decyzji o wykorzystaniu dodatkowego zamówienia. Wszystkie samoloty są montowane we Francji i dostarczane przelotem bezpośrednim. Obecnie w Indiach znajduje się już około 26 Rafale, które trafiają do dwóch eskadr (101. oraz 17.).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Indie formują drugą eskadrę samolotów Dassault Rafale”

  1. To był przetarg na 126 samolotów jak pamiętam, najpierw Rafale wygrywa potem fiasko rozmów o transferze technologii i skończyło się na 36+18 opcja.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc