Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Cypryjskie Mi-35P już w Serbii

Fot. Gwardia Narodowa Cypru

Pomiędzy 19 i 21 listopada na trasie pomiędzy Republiką Cypru oraz Serbią operował ciężki samolot transportowy Antonow An-124 należący do linii lotniczej Antonov Airlines. Celem przedsięwzięcia był transport śmigłowców bojowych Mi-35P, które zostały zakupione przez Serbię.

Kwestia sprzedaży jedenastu wiropłatów przez Republikę Cypru była obserwowana przez media na przełomie 2022 i 2023 roku. Początkowo zakładano, że transakcja obejmie jedynie część maszyn, jednak wygląda na to, że ostatecznie transakcja objęła całą flotę. Przypomnijmy, rozmowy w sprawie odsprzedaży Mi-35PN zostały zapoczątkowane w lecie 2021 roku – jednym z powodów wycofania ich z eksploatacji i wystawienia na sprzedaż były rosnące koszty eksploatacji i niezadowalający poziom gotowości operacyjnej. Następcami dla Mi-35PN na Cyprze będą wielozadaniowe Airbus H145M – kontrakt na sześć egzemplarzy, z opcją na sześć kolejnych został podpisany w czasie Salonu Lotniczego i Kosmicznego ILA 2022 w Berlinie.

Republika Cypru zakupiła w Rosji dwanaście śmigłowców Mil Mi-35PN, które dostarczono w 2001 roku. Jeden z nich został utracony w katastrofie w lipcu 2006 roku (zginął rosyjski instruktor oraz cypryjski pilot).

W Serbii maszyny dołączą do czterech Mi-35M, które są eksploatowane przez 714. Eskadrę Śmigłowców Bojowych. Serbia jest jednym z kilku państw Europy, które utrzymują przyjazne stosunki dyplomatyczne z Rosją. To z kolei może zaowocować, że możliwa będzie ich dalsza eksploatacja z pomocą kraju producenta.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc