Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Cypr zastąpi Mi-35 śmigłowcami Airbus H145M

Republika Cypru zastąpi jedenaście Mi-35P przez wielozadaniowe Airbus H145M. W pierwszej fazie mowa o sześciu śmigłowcach. Fot. Łukasz Pacholski

20 czerwca parlament Republiki Cypru, na specjalnie zwołanej sesji, zatwierdził projekt zakupu wielozadaniowych śmigłowców Airbus H145M. Maszyny mają zastąpić obecnie eksploatowane Mil Mi-35, które zostaną sprzedane Serbii.


W czasie obrad parlament wydał zielone światło na uruchomienie finansowania zakupu nowych wiropłatów. Zaliczka, w kwocie 53 mln EUR, ma zostać przelana po podpisaniu kontraktu, co jest planowane w najbliższych dniach. Według planu Cypr ma zamówić sześć śmigłowców z opcją na sześć dodatkowych. Wraz z pakietem dodatkowym, obejmującym moduł HForce oraz uzbrojenie, projekt ma kosztować do 140 mln EUR. Uzbrojone H145M mają zastąpić jedenaście Mi-35P, które trafiły do linii w 2001 roku i będą eksploatowane obok trzech wielozadaniowych Leonardo AW139.

Airbus systematycznie rozwija linię H145M. W maju bieżącego roku zrealizowano odpalenia kierowanych pocisków przeciwpancernych Rafael Spike. Publiczna premiera tego rozwiązania miała miejsce w czasie wystawy Eurosatory 2022, która miała miejsce w Paryżu. Śmigłowce z modułem HForce zostały sprzedane m.in. do Serbii, Węgier oraz Republiki Federalnej Niemiec – wśród oferowanych możliwości ofensywnych wymienia się m.in. zasobniki z pociskami rakietowymi 70 mm (w tym kierowanymi), a także pociskami Spike i bronią strzelecką.

Jednym z powodów wycofania ze służby śmigłowców Mil Mi-35P są wysokie koszty eksploatacji oraz brak zadowalającej usługi wsparcia eksploatacji, co jest charakterystyczne dla lotniczego przemysłu rosyjskiego.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc