Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

ILA 2022: Cypr zamówił śmigłowce H145M

W czasie Salonu ILA 2022 koncern Airbus nie zwalnia tempa. Po kontrakcie na 20 Eurofighterów, sześć H145M zamówił rząd Cypru. Fot. Airbus

W czasie Salonu Lotniczego i Kosmicznego ILA 2022 w Berlinie koncern Airbus poinformował o podpisaniu (spodziewanego) kontraktu z rządem Republiki Cypru w sprawie zakupu pierwszej partii wielozadaniowych śmigłowców H145M.


Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, umowa obejmuje zamówienie sześciu maszyn z opcją na kolejnych sześć sztuk. Dodatkowo Airbus dostarczy dodatkowe wyposażenie, w tym moduły HForce, pozwalające na wykorzystanie wiropłatów w charakterze maszyn wsparcia pola walki. W strukturach Gwardii Narodowej Cypru H145M zastąpią jedenaście śmigłowców bojowych Mil Mi-35P, które z kolei mają trafić do Serbii. Kontrakt z koncernem Airbus ma mieć wartość około 140 mln EUR, a zaliczka uruchamiająca rozpoczęcie realizacji umowy ma opiewać na kwotę 53 mln EUR.

Jak wskazali przedstawiciele koncernu Airbus, dotychczas H145M został wybrany i zamówiony przez siły zbrojne pięciu państw w Europie – poza Cyprem mowa o Serbii, Węgrzech, Republice Federalnej Niemiec oraz Luksemburgu. W przypadku Cypru H145M będą dostarczane w konfiguracji pięciołopatowej, która pozwala na zwiększenie parametrów operacyjnych.

Airbus systematycznie rozwija linię H145M. W maju bieżącego roku zrealizowano odpalenia kierowanych pocisków przeciwpancernych Rafael Spike. Publiczna premiera tego rozwiązania miała miejsce w czasie wystawy Eurosatory 2022, która miała miejsce w Paryżu. Śmigłowce z modułem HForce zostały sprzedane m.in. do Serbii, Węgier, Luksemburga oraz Republiki Federalnej Niemiec – wśród oferowanych możliwości ofensywnych wymienia się m.in. zasobniki z pociskami rakietowymi 70 mm (w tym kierowanymi), a także pociskami Spike i bronią strzelecką.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc