Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Koniec amerykańskiego embarga na sprzedaż broni Cyprowi?

Cypryjska Gwardia Narodowa używa obecnie niemal wyłącznie sprzętu europejskiego (jak śmigłowiec AW139, widoczny na zdjęciu), ale po zniesieniu amerykańskiego embarga może to ulec zmianie. Fot. US Navy

18 sierpnia greckie media poinformowały, że Stany Zjednoczone Ameryki zamierzają zdjąć embargo na sprzedaż broni do Republiki Cypryjskiej.

Zapowiedź zgody ma, zdaniem greckich komentatorów, związek z tureckimi prowokacjami w stosunku do sił ONZ na Cyprze. Kilka godzin później amerykański sekretarz stanu Anthony Blinken zapewnił Kongres, że Republika Cypryjska spełnia obecnie niezbędne warunki do tego, by Waszyngton mógł udzielić zgodę na eksport, reeksport lub podarowanie amerykańskiej oraz eksamerykańskiej broni wyspiarskiemu państwu. Zgoda byłaby możliwa już w roku budżetowym 2024, a więc od 1 października 2023 r. Ma to być kontynuacja rozwijającej się współpracy państw regionu ze Stanami Zjednoczonymi. Co ważne, władze Republiki Cypryjskiej zapewniły, że zamierzają kontynuować współpracę z Waszyngtonem na kilku polach, m.in. w kwestii zwalczania korupcji, tzw. prania pieniędzy z nielegalnych źródeł, regulacji nadzoru finansowego nad bankami czy w sprawie niedopuszczania do zawijania rosyjskich okrętów wojennych do cypryjskich portów. Działania te mają wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo i stabilność wschodniej części Morza Śródziemnego. Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych skwitowało całą sprawę w sposób następujący: Decyzja Stanów Zjednoczonych lekceważy równość i równowagę na wyspie, wobec czego Ankara oczekuje, że Waszyngton dokona weryfikacji tej decyzji. Ankara zapowiedziała również, że w razie, gdyby Stany Zjednoczone nie zrezygnowały ze zniesienia embarga, Turcja podejmie „niezbędne kroki, zgodnie ze swoją prawną i historyczną odpowiedzialnością odnośnie zagwarantowania bezpieczeństwa Turkom cypryjskim”.

Waszyngton nałożył embargo w 1987 r. w celu, co ciekawe, skłonienia władz Cypru i Turcji (która okupuje północną część wyspy) do porozumienia w sprawie przyszłości wyspy oraz pokojowej koegzystencji. Pierwszy krok ku złagodzeniu embarga administracja amerykańska wykonała w 2020 r., zapowiadając umożliwienie sprzedaży na Cypr sprzętu wojskowego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc