Zaloguj

Serbia kupi tylko część cypryjskiej floty Mi-35PN

Fot. Gwardia Narodowa Cypru

23 stycznia media cypryjskie oraz serbskie poinformowały, że negocjacje w sprawie umowy dotyczącej sprzedaży do Serbii floty śmigłowców bojowych Mil Mi-35PN należących do Cypru znajdują się na ostatniej prostej.

Ostatecznie umowa ma obejmować sprzedaż jedynie pięciu egzemplarzy. Nie wiadomo co stoi za takim ograniczeniem. Przypomnijmy, rozmowy w sprawie odsprzedaży Mi-35PN zostały zapoczątkowane w lecie 2021 roku – jednym z powodów wycofania ich z eksploatacji i wystawienia na sprzedaż były rosnące koszty eksploatacji i niezadowalający poziom gotowości operacyjnej. Następcami dla Mi-35PN będą wielozadaniowe Airbus H145M – kontrakt na sześć egzemplarzy, z opcją na sześć kolejnych został podpisany w czasie Salonu Lotniczego i Kosmicznego ILA 2022 w Berlinie.

Nie można wykluczyć, że pozostała szóstka Mi-35PN trafi ostatecznie na Ukrainę. Władze Cypru są bowiem zainteresowane udziałem w programie pomocy sprzętowej dla Kijowa – wśród wymienianej broni, która mogłaby zostać przekazana w pierwszej kolejności wymienia się m.in. czołgi T-80U w zamian za dostarczenie przez Grecję Leopardów 2.

Cypr zakupił w Rosji dwanaście śmigłowców Mil Mi-35PN, które dostarczono w 2001 roku. Jeden z nich został utracony w katastrofie w lipcu 2006 roku (zginął rosyjski instruktor oraz cypryjski pilot).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc