Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy egzemplarz samolotu Airbus C-295MW dostarczony do Serbii

Fot. Airbus

25 września koncern Airbus poinformował o dostarczeniu do Republiki Serbii pierwszego egzemplarza lekkiego samolotu transportowego C-295MW zamówionego przez Ministerstwo Obrony tego kraju.

Podpisanie umowy, obejmującej dwa egzemplarze, miało miejsce w lutym 2022 roku. Nowe samoloty, które mają zostać dostarczone do końca bieżącego roku, umożliwią gruntowną modernizację wojskowego lotnictwa transportowego, które obecnie eksploatuje pojedyncze egzemplarze samolotów produkcji wschodniej (An-2 i An-26). Oferta koncernu Airbus pokonała w postępowaniu konkurencyjnego Leonardo C-27J Spartan.

Realizacja umowy z Serbią toczy się niejako w cieniu największego sukcesu programu C-295, czyli podpisaniu umowy i zapoczątkowania procesu dostaw maszyn powyższej rodziny do Indii. Ministerstwo Obrony tego kraju zamówiło łącznie 56 egzemplarzy – 16 z nich będzie dostarczanych z Europy, a pozostałe powstaną na licencji w Indiach.

Program C-295 to jeden z największych sukcesów koncernu Airbus w segmencie lotnictwa wojskowego. Dotychczasowe zamówienia opiewają na 283 egzemplarzy spośród których dostarczono około 210. Ważnym punktem przemysłowym projektu są zakłady Airbus Poland S.A. w Warszawie, gdzie powstaje ponad 40% płatowca każdego egzemplarza. Dodatkowo utworzono tam centrum serwisowe, z którego korzystają użytkownicy samolotów z Polski oraz innych państw.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc