Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Saab rozpoczyna dostawy nowej torpedy lekkiej Tp47

Fot. Saab

Saab zrealizował pierwsze dostawy nowej lekkiej torpedy Tp47 do szwedzkiej agencji zamówień obronnych FMV (Försvarets materielverk). 

Torpeda jest przeznaczona przede wszystkim do okrętów podwodnych i korwet Visby, należących do szwedzkiej Marinen, ale jest również przygotowana do integracji na śmigłowcach. FMV podejmuje obecnie ostateczną weryfikację systemu torpedowego, aby upewnić się, że spełnia on ich wymagania, przed oddaniem do użytku w Marynarce Wojennej Królestwa Szwecji.

Program torpedy lekkiej dla Marinen, określany jako NLT (Ny Lätt Torped, nowa lekka torpeda) został zainicjowany kontraktem zawartym pomiędzy FMV a Saab Dynamics w 2016 r. Jego celem było opracowanie przez oddział Saab Underwater Systems, torpedy kalibru 400 mm, o oznaczeniu wojskowym Torpedsystem 47 (Tp47), przeznaczonej do zwalczania okrętów podwodnych, która mogłyby być stosowana na różnych platformach: okrętach na- i podwodnych oraz samolotach patrolowych i śmigłowcach, jak też nosicielach improwizowanych.

Od początku przewidziano możliwość eksportu pocisku, zaś pierwszy kontrakt na dostawę SLWT (Saab Light Weight Torpedo) zawarto już na początku 2018 r., jeszcze w trakcie fazy rozwojowej nowej borni. Odbiorcą będą Siły Morskie Finlandii, które wykorzystają je na zmodernizowanych okrętach rakietowych typu Hamina i nowo budowanych fregatach typu Pohjanmaa. Początkowo głównymi szwedzkimi nosicielami będą korwety typu Visby oraz okręty podwodne typów A19 Gotland i - w przyszłości - A26 Blekinge.

Torpeda została opracowana specjalnie dla środowiska Morza Bałtyckiego cechującego się niedużą głębokością na większości akwenu oraz złożoną topografią dna. Stawia to wysokie wymagania w zakresie lokalizacji i identyfikacji okrętów podwodnych, a także nawigacji torpedy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc