Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Saab unowocześni korwety typu Visby i zbuduje ich drugą generację

Wizja artystyczna korwety 98 m Flex Patrol. Fot. Saab

25 stycznia Saab Kockums AB i Försvarets materielverk (FMV, pol. Agencja materiałów obronnych) podpisały dwie umowy dotyczące przyszłości sił nawodnych Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji.Umowy dotyczą tzw. fazy definicyjnej (ang. Product Definition Phase) modernizacji w połowie cyklu operacyjnego MLU (abg. Mid-Life Upgrade) pięciu korwet typu Visby oraz fazy definicyjnej korwet nowego typu, określanych jako Visby Generation 2. Łączna wartość kontraktów wyniosła 190 mln SEK (ok. 85 mln PLN). Faza definicyjna stanowi analizę wymagań i możliwych do wykorzystania rozwiązań, pozwalających je spełnić. Dotyczy to obu umów - modernizacji istniejących okrętów i początkowych prac nad nowymi.

W ubiegłym roku korwety typu Visby świętowały 20. rocznicę zwodowania prototypu, który w 2000 r. stanowił zupełnie nową jakość i awangardę w zastosowaniu technik obniżania pól fizycznych wytwarzanych przez współczesny okręt bojowy. Wykorzystane metody wraz z ograniczoną wielkością korwet (640 ton wyporności, 72,7 m długości) dały efekt w postaci jednostek, które mogą być wykryte przez systemy obserwacji technicznej przeciwnika ze znacznie mniejszej odległości, niż zaprojektowane i zbudowane w sposób konwencjonalny odpowiedniki.

Jednak dwie dekady w cyklu życia techniki wojskowej to sporo, i nadszedł czas, aby piątkę typu Visby, obecnie wyposażonych i uzbrojonych w tzw wersji 5, odmłodzić i przygotować do służby przez kolejne 20 lat. Dlatego też jednostki te zostaną przezbrojone w pociski przeciwokrętowe Saab RBS-15 Mk3 (teraz wykorzystują Mk2), nowe torpedy lekkie Saab Tp47 (ich faza rozwoju dobiega końca i niedługo rozpocznie się produkcja), a co najważniejsze, zostanie dodany rakietowy system obrony powietrznej (na razie nieokreślony). Dziś jego zadania wypełnia 57 mm armata automatyczna BAE Systems Bofors Mk 3 strzelająca amunicją programowalną z wymuszona fragmentacją 3P. Naturalnie, korwety zostaną też wyremontowane, a zużyte mechanizmy zastąpione nowymi. Zabiegi te maja umożliwić dalszą eksploatację okrętów wciąż odpowiadających wymogom przewidywanych zagrożeń do początku lat 40.


Druga generacja korwet Visby powstanie w oparciu o 20 lat doświadczeń ze służby poprzedniczki, jak też na bazie już zrealizowanych przez Saaba prac koncepcyjnych. Visby Generation 2 będzie zapewne czerpała z korwety zaprezentowanej przez spółkę w 2017 r. i określanej jako 98 m Flex Patrol. Powstała ona na bazie współpracy z Marinen i FMV. Liczba w nazwie wskazuje, że należy się spodziewać, iż nowa Visby będzie korwetą o większych wymiarach. Pozwoli to dodać hangar do śmigłowca, ułatwi montaż systemu przeciwlotniczego z wyrzutnią pionową, czy armaty większego kalibru, jak też bardziej rozbudowanego wyposażenia radiolokacyjnego z systemem wielofunkcyjnym z antenami ścianowymi klasy AESA.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Saab unowocześni korwety typu Visby i zbuduje ich drugą generację”

  1. W tym zdaniu powinno być z większej odległości, a nie mniejszej: "które mogą być wykryte przez systemy obserwacji technicznej przeciwnika ze znacznie mniejszej odległości, niż zaprojektowane i zbudowane w sposób konwencjonalny odpowiedniki"

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc