Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szwedzi i Finowie ćwiczą zwalczanie rosyjskich okrętów podwodnych

Testowe strzelanie torpedy Tp45 z okrętu rakietowego Tornio w sierpniu 2020 r. Fot. Merivoimat

Od 15 do 22 kwietnia potrwa bilateralne, szwedzko-fińskie ćwiczenie w morskie, którego jednym z zasadniczych epizodów będzie poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych. Manewry odbywają się u wybrzeży Blekinge w rejonie Karlskrony.

Gospodarzem ćwiczenia jest 4. Flotylla okrętów bojowych (Fjärde sjöstridsflottiljen) szwedzkiej Marinen. Z jej strony uczestniczą w nim m.in. korwety typu Visby i okręt podwodny typu Gotland. Podobne sprawdziany współdziałania obu flot są realizowane cyklicznie, ale w tym roku manewry mają nowy wymiar. Biorą w nich udział dwa zmodernizowane okręty rakietowe typu Hamina, należące do fińskiego Merivomatu (Siły Morskie). Jednostki te w toku prac mających przedłużyć okres ich eksploatacji i utrzymać zdolności bojowe na poziomie adekwatnym do obecnych i przewidywanych scenariuszy (MLU, Midlife Upgrade), otrzymały sonar holowany Kongsberg ST2400 (przeniesiony z wycofywanych okrętów rakietowych typu Rauma) oraz wyrzutnie 400 mm lekkich torped z napędem elektrycznym do zwalczania okrętów podwodnych. Tymczasowo są to wydzierżawione od szwedzkiej Agencji Materiałów Obronnych (FMV, Försvarets Materialverk), co jest częścią realizacji programu pozyskania systemu torped lekkich nowej generacji Tp47, kontrakt na które zawarto z Saab Dynamics. Obecnie trwają przygotowania fińskich załóg do ich użycia na zmodernizowanych Haminach i przyszłych korwetach (lekkich fregatach) typu Pohjanmaa. Nowy system z torpedą Tp47 zostanie oddany do użytku w 2023 r., a do tego czasu w celach szkoleniowych będzie używany system Tp45.

19 sierpnia 2020 r. na Morzu Archipelagowym okręt rakietowy Tornio (81) typu Hamina wykonał strzelanie torpedą Tp45. Był to pierwszy przypadek odpalenia torpedy z jednostki tego typu (możliwość ta pojawiła się dopiero w toku modernizacji MLU) i w ogóle premierowy od dziesięcioleci, kiedy fiński Merivoimat użył uzbrojenia tej klasy. Test miał na celu sprawdzenie systemu torpedowego zainstalowanego na Tornio, pierwszej Haminie, która zakończyła MLU.

W ćwiczeniu biorą udział też inne okręty oraz lotnictwo szwedzkie i jednostki brzegowe. Manewry są odpowiedzią na ewoluującą sytuację w naszym regionie, zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej i wynikające z tego zmiany w doktrynach obronnych państw skandynawskich, w szczególności Królestwa Szwecji. Dla Merivoimatu to też doskonała okazja do przetestowania nowego sprzętu i taktyki przy poszukiwaniu prawdziwego okrętu podwodnego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Szwedzi i Finowie ćwiczą zwalczanie rosyjskich okrętów podwodnych”

  1. Rozwój rakietowych baterii nadbrzeżnych w państwach nad Bałtykiem uniemożliwia działanie okrętów nawodnych Floty Bałtyckiej FR dlatego podobnie jak już teraz na Morzu Czarnym postawią na okręty podwodne, potrzebujemy sił ZOP.
    4 Merliny to za mało i jeszcze ich nie ma, korwety/fregaty ZOP nikt nawet o nich nie myśli, okręty podwodne czy można się bez nich obejść tak ale dużo tracimy, samolotu ZOP ani jednego...tylko ja tak czarno to widzę?

  2. Myślę również, że powinniśmy zwiększać swoje możliwości w ramach ZOP a nowe fregaty powinny być obowiązkowo wielozadaniowe i posiadać pełne możliwości zwalczania okrętów podwodnych. Co do lotnictwa z funkcją ZOP również ważna sprawa. Do tego regularne ćwiczenia z wieloma państwami bałtyckimi.

  3. No niech ćwiczą, ćwiczą. Chociaż nie wiem czy im to coś da...? Jak Niedźwiedź się wk... To wszystkich pośle na dno. Ot i budżet wsijo....

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc