17 kwietnia w Portsmouth, po niemal 30 latach służby w Royal Navy, po raz ostatni opuszczono banderę White Ensign na fregacie HMS Montrose.
HMS Montrose (F 236) była siódmą fregatą typu 23 Duke, z 16 zbudowanych (ale do linii weszła jako ósma). Powstała w stoczni Marconi Marine (Yarrow Shipbuilders Limited) w Scotstoun. Jej stępkę położono 1 listopada 1989 roku. Okręt zwodowano 31 lipca 1992, zaś do służby przyjęto 2 czerwca 1994 roku. W latach 2014-2017 przeszła remont główny i modernizację. Montrose jest też czwartą w serii fregatą, która zakończyła kampanię w Royal Navy. Poprzednią trójkę sprzedano Chile. Na razie jej los nie został przesądzony, ale biorąc pod uwagę wiek i fakt niedawnej modernizacji, najprawdopodobniej znajdzie nowego właściciela.
HMS Montrose miał 20 dowódców. Jednym z nich był Sir Timothy Laurence, mąż Księżniczki Królewskiej Anny. W czasie służby pod White Ensign okręt pokonał ponad 400 000 mil morskich. Ostatnie cztery lata fregata spędziła na operacjach prawie wyłącznie w Zatoce Perskiej i na Oceanie Indyjskim. W tym czasie HMS Montrose dokonał dziesięciu aresztowań przemytników, przejmując 16 ton nielegalnych narkotyków, przechwycił nielegalny transport pocisków i silników do rakiet manewrujących oraz pomógł bezpiecznie przeprowadzić około 130 statków handlowych przez potencjalnie niebezpieczne morskie punkty kontrolne. Okręt powrócił do Devonport w grudniu ubiegłego roku. Od tego czasu operował w obrębie Wielkiej Brytanii i złożył pożegnalną wizytę w mieście w północno-wschodniej Szkocji, którego nosi imię.
Fregaty typu 23 zostaną zastąpione budowanymi jednostkami typu 26 City. Jednak ze względu na wysoką cenę, okrętów nowej generacji zamówiono tylko osiem. Dlatego, aby skompensować ich małą liczbę, Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej dokupiło jeszcze pięć „drugoligowych” fregat ogólnego przeznaczenia typu 31 Inspiration, bazujących na komercyjnym projekcie Arrowhead 140, z którego wywodzi się tez polski Miecznik.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
a czemu od Brytyjczyków nie kupiliśmy za rozsądne pieniądze? byłaby pomostowe do miecznika a jedną sztuką lepsza niż Kościuszko i aPułaski