Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Royal Navy pożegnała kolejną fregatę

Fot. Royal Navy

17 kwietnia w Portsmouth, po niemal 30 latach służby w Royal Navy, po raz ostatni opuszczono banderę White Ensign na fregacie HMS Montrose.

HMS Montrose (F 236) była siódmą fregatą typu 23 Duke, z 16 zbudowanych (ale do linii weszła jako ósma). Powstała w stoczni Marconi Marine (Yarrow Shipbuilders Limited) w Scotstoun. Jej stępkę położono 1 listopada 1989 roku. Okręt zwodowano 31 lipca 1992, zaś do służby przyjęto 2 czerwca 1994 roku. W latach 2014-2017 przeszła remont główny i modernizację. Montrose jest też czwartą w serii fregatą, która zakończyła kampanię w Royal Navy. Poprzednią trójkę sprzedano Chile. Na razie jej los nie został przesądzony, ale biorąc pod uwagę wiek i fakt niedawnej modernizacji, najprawdopodobniej znajdzie nowego właściciela.

HMS Montrose miał 20 dowódców. Jednym z nich był Sir Timothy Laurence, mąż Księżniczki Królewskiej Anny. W czasie służby pod White Ensign okręt pokonał ponad 400 000 mil morskich. Ostatnie cztery lata fregata spędziła na operacjach prawie wyłącznie w Zatoce Perskiej i na Oceanie Indyjskim. W tym czasie HMS Montrose dokonał dziesięciu aresztowań przemytników, przejmując 16 ton nielegalnych narkotyków, przechwycił nielegalny transport pocisków i silników do rakiet manewrujących oraz pomógł bezpiecznie przeprowadzić około 130 statków handlowych przez potencjalnie niebezpieczne morskie punkty kontrolne. Okręt powrócił do Devonport w grudniu ubiegłego roku. Od tego czasu operował w obrębie Wielkiej Brytanii i złożył pożegnalną wizytę w mieście w północno-wschodniej Szkocji, którego nosi imię.

Fregaty typu 23 zostaną zastąpione budowanymi jednostkami typu 26 City. Jednak ze względu na wysoką cenę, okrętów nowej generacji zamówiono tylko osiem. Dlatego, aby skompensować ich małą liczbę, Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej dokupiło jeszcze pięć „drugoligowych” fregat ogólnego przeznaczenia typu 31 Inspiration, bazujących na komercyjnym projekcie Arrowhead 140, z którego wywodzi się tez polski Miecznik.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Royal Navy pożegnała kolejną fregatę”

  1. a czemu od Brytyjczyków nie kupiliśmy za rozsądne pieniądze? byłaby pomostowe do miecznika a jedną sztuką lepsza niż Kościuszko i aPułaski

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc