Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze śmigłowce TAI T129 ATAK dla Nigerii gotowe

Fot. International Defence Analysis

29 października media tureckie ujawniły pierwsze zdjęcia pary śmigłowców bojowych TAI T129 ATAK przygotowywanych do dostawy do kolejnego klienta eksportowego – Nigerii.

Okazją do tego była wizyta delegacji rządowej tego kraju w Turcji, która obejmowała m.in. prezentację stanu gotowości dwóch pierwszych wiropłatów tego typu. Zgodnie z informacjami, które zostały ujawnione przez producenta, w lecie ubiegłego roku, Nigeria podpisała kontrakt na sześć egzemplarzy. Jak wskazują media nigeryjskie, dostawy miały zostać zrealizowane w 2023 roku, jednak zanotowano nieokreślone opóźnienie, co powoduje, że władze tego kraju naciskają obecnie na Turcję aby przyspieszyć harmonogram. Jest to związane z potrzebami operacyjnymi sił bezpieczeństwa Nigerii, które prowadzą program rozbudowy w celu skutecznej walki z fundamentalistami islamskimi.

Wiele kontraktów dotyczących zakupu sprzętu lotniczego przez władze Nigerii pozostają niejawne. Poza T129 ATAK, według biura prasowego prezydenta tego kraju, zawarto także kontrakty na zakup dwunastu śmigłowców w Stanach Zjednoczonych (Bell AH-1Z Viper) oraz 24 odrzutowych samolotów szkolno-bojowych Leonardo M-346FA Master. Dotychczas producenci nie skomentowali oficjalnie tych informacji – w przypadku strony amerykańskiej należy oczekiwać na informację o podpisaniu umowy pomiędzy producentem oraz Departamentem Obrony (pośredniczącym w transakcji). Co ciekawe, dokumenty nigeryjskie nie informują o podpisaniu umowy na dwanaście MD Helicopters MD530F Cayuse Warrior+, które zostały zamówione w marcu bieżącego roku poprzez komercyjną procedurę DCS.

Wcześniej udało się także zakupić niewielką partię wielozadaniowych samolotów bojowych JF-17 Thunder oraz turbośmigłowych Embraer A-29 Super Tucano.

W przypadku T129 ATAK umowa z Nigerią to drugi sukces eksportowy. Sześć maszyn zostało zamówionych przez Filipiny, gdzie turecka konstrukcja pokonała amerykańskich konkurentów (Departament Stanu zatwierdził możliwość sprzedaży zarówno Boeing AH-64E Apache oraz Bell AH-1Z Viper).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc