Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Filipiny prezentują pierwsze zdjęcia śmigłowców TAI T129 ATAK

Jedno z pierwszych oficjalnych zdjęć śmigłowca TAI T129 w barwach Sił Zbrojnych Filipin. W ciągu najbliższych dni pierwsza para maszyn ma trafić na Filipiny. Fot. Departament Obrony Filipin

14 grudnia Departament Obrony Filipin zaprezentował w mediach społecznościowych pierwsze zdjęcia śmigłowców bojowych TAI T129 ATAK przeznaczonych dla sił zbrojnych tego kraju. Dostawy mają rozpocząć się jeszcze w bieżącym roku.

Na mocy kontraktu rząd filipiński zamówił w Turcji sześć śmigłowców tego typu, które mają stanowić nową jakość w strukturach lotnictwa wojskowego. Wybór tureckiej konstrukcji nastąpił w listopadzie 2018 roku, jednak na przeszkodzie w realizacji zamówienia stanął brak zgody amerykańskiej administracji na reeksport komponentów produkowanych przez podmioty ze Stanów Zjednoczonych. Powyższy problem udało się przezwyciężyć w maju bieżącego roku, kiedy amerykański Departament Stanu dał zielone światło. Być może miało to związek z odrzuceniem przez Filipiny propozycji amerykańskich, obejmujących możliwość sprzedaży i dostaw śmigłowców Boeing AH-64E Guardian bądź Bell AH-1Z Viper.

Według dostępnych informacji, sześć TAI T129 ATAK ma trafić do 15. Skrzydła Bojowego, które stacjonuje w bazie lotniczej Danielo Atienza. Obecnie Filipiny eksploatują dwa śmigłowce bojowe tej klasy, są to Bell AH-1F Cobra przekazane przez Jordanię w 2019 roku.

Filipiny są pierwszym eksportowym użytkownikiem śmigłowców TAI T129. Zainteresowanie konstrukcją wyraża także Pakistan, jednak w tym przypadku ważnym problemem jest brak zgody amerykańskiego Departamentu Stanu na reeksport technologii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Filipiny prezentują pierwsze zdjęcia śmigłowców TAI T129 ATAK”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc