Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Początek dostaw drugiej partii śmigłowców S-70i Black Hawk na Filipiny

Fot. Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Filipin

20 czerwca media filipińskie oraz Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Filipin poinformowali o zapoczątkowaniu dostaw drugiej partii wielozadaniowych śmigłowców S-70i Black Hawk do tego azjatyckiego państwa.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, na pokładzie ciężkiego samolotu transportowego Antonow An-124 Rusłan dostarczono pięć śmigłowców, które trafią ostatecznie do 205. Skrzydła Śmigłowców. Dostawy są realizowane do Bazy Lotniczej Clark, a formalny odbiór poprzedzi montaż oraz próby na Filipinach. Zgodnie, z nieoficjalnymi, informacjami do końca bieżącego roku z zakładów korporacji Lockheed Martin w Mielcu na Filipiny trafi jeszcze pięć śmigłowców. Dziesięć maszyn ma zostać dostarczonych w 2025 roku, a pozostałe w 2026.

Umowa dotycząca zakupu 32 wielozadaniowych śmigłowców S-70i Black Hawk została zawarta w lutym 2022 roku. Dzięki temu lotnictwo wojskowe Filipin będzie posiadać 47 wiropłatów tego typu (15 sztuk, w ramach I transzy, dostarczono w latach 2020-21). Dzięki temu Filipiny są największym użytkownikiem wiropłatów, których linia montażu ostatecznego znajduje się w Polskich Zakładach Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu. Nie można wykluczyć, że rząd Filipin będzie kontynuować zakupy, co jest związane m.in. z potrzebami operacyjnymi.

Dotychczas Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. dostarczyły ponad sto seryjnych śmigłowców rodziny S-70i Black Hawk. Maszyny trafiły do sił zbrojnych kilku państw świata (Polski, Brunei, Filipin, Tajlandii, Kolumbii, Chile) oraz służb porządku publicznego bądź ratowniczych w Polsce, Rumunii, Stanach Zjednoczonych oraz Arabii Saudyjskiej. Nie można wykluczyć, że jeszcze do końca roku dojdzie do zawarcia kolejnych umów produkcyjnych – m.in. polskie Ministerstwo Obrony Narodowej deklaruje chęć zakupu 32 maszyn.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc