Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Opłot-2M jednak trafi do Stanów Zjednoczonych

Ukroboronprom wysłał do Stanów Zjednoczonych, zamówiony w 2018 r., czołg podstawowy T-84 Opłot-2M. Fot. Ukroboronprom.

19 października ukraińskie przedsiębiorstwo państwowe Ukroboronprom poinformowało o wysłaniu czołgu podstawowego T-84 Opłot (przypuszczalnie pod oznaczeniem Opłot-2M) do Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Ani strona ukraińska, ani amerykańska nie podały informacji o tym, jaką drogą wóz zostanie dostarczony odbiorcy, między jakimi portami (morskimi lub lotniczymi) pokona drogę itd. Według dostępnych informacji, czołg w wariancie „zukrainizowanym” został zamówiony przez Stany Zjednoczone jeszcze w 2018 r. za pośrednictwem ukraińskiej państwowej spółki Ukrspeceksport, odpowiadającej za sprzedaż uzbrojenia. Wartość umowy ma sięgać 7 mln USD. Jest to piąty czołg rodziny T-84 zamówiony przez Stany Zjednoczone ‒  na przełomie lat 90. i 2000. zamówiono cztery wozy T-84, wówczas były to  de facto zmodernizowane T-80UD. Czołgi te posłużyły Amerykanom do zapoznania się ze, stosunkowo nowymi wówczas, postsowieckimi rozwiązaniami, zwłaszcza w sferze opancerzenia czy napędu. Nie inaczej zapewne będzie z obecnie przekazywanym pojazdem.

Doniesienie to jest zaprzeczeniem pogłosek z września br., jakoby poddostawcy (przypuszczalnie Francja) zablokowali dostawę nowego Opłota do Stanów Zjednoczonych. Powodem miało być oziębienie relacji na linii Paryż‒Waszyngton po zawarciu umowy AUKUS.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 comments on “Opłot-2M jednak trafi do Stanów Zjednoczonych”

  1. Naiwni Ukraińcy oddają swój najlepszy czołg do dokładnego i dogłębnego przebadania go, jego poszczególnych podsystemów i opancerzenia co jest jawnym szpiegostwem przemysłowym, cwani Amerykanie na pewno zrobią wszystko co w ich mocy aby wykorzystać takie okazje tak aby jeszcze bardziej dominować przemysłowo nad innymi krajami wykorzystując ich najlepsze rozwiązania których rozwój trwał długie lata i kosztował krocie podatników innych państw.

  2. Z czego cieszą się ci ukraińcy? Że amerykanie zerżną i ukradną z nich wszystko co tylko się da, opatentują i beda potem im sprzedawać?

  3. Myślę, że Opłot ma interesujące rozwiązania w sferze pancerzy reaktywnych. Amerykanie, na podstawie ukraińskich rozwiązań, mogą rozważać o skuteczności osłon Armaty.

  4. Zamiast my kupić licencje na te czołgi i modernizować nasze t72 do pt16 a pt91twardy do pt17 z pomocą Ukrainy, to kupujemy Abramsy i dalej uzależniamy się od Jankesów. Przykre to jest że nie potrafimy, zmodernizować i kupić licencji i produkować tych czołgów, gdzie była by możliwość sprzedaży tych czołgów czy to do Pakistanu, Tajlandii czy Malezji. Dwa przy modernizacji naszych t72 była by możliwość modernizacji innych czołgów t72 np. Indi, Bułgari, Iranu itd wszyscy użytkują te czołgi.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc