Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosjanie zdobyli czołg Leopard 2A6 [WIDEO]

Rosjanie zdobyli pierwszy czołg Leopard 2A6. Fot. Ambasada Federacji Rosyjskiej w RPA.

21 kwietnia w mediach społecznościowych pojawił się film przedstawiający zdobyty przez Rosjan ukraiński czołg Leopard 2A6.

Na dwóch filmach słabej jakości widoczny jest uszkodzony czołg Leopard 2A6. Na jednym, prawdopodobnie starszym, materiale czołg jest holowany przez rosyjski wóz zabezpieczenia technicznego, na drugim (zapewne nowszym) jest już transportowany za pomocą zestawu niskopodwoziowego. Czołg prawdopodobnie został trafiony i porzucony, skala uszkodzeń jest nieznana, Widoczne są prawdopodobne ślady niezbyt rozległego pożaru i brak taśm gąsienic.

Najprawdopodobniej jest to wóz eksniemiecki, jeden z 18 przekazanych z zapasów Bundeswehry (poza Niemcami, trzy czołgi tego typu przekazała również Portugalia, a możliwe mają być dostawy kolejnych ośmiu wozów z Portugalii i z Grecji ‒ te ostatnie w wariancie Leopard 2A6HEL). Obok 10 Strv 122, Leopardy 2A6 to najnowocześniejsze czołgi w arsenale Sił Zbrojnych Ukrainy. Są też, jak widać, nieliczne, więc jest to tym bardziej dotkliwa strata.

Leopard 2A6 wszedł do służby w 2001 r. Nie jest to więc najnowszy czołg, znacznie odstaje od swoich młodszych braci, jak Leopard 2A7V, Leopard 2A7A1 czy przyszły Leopard 2A8. Od starszego o kilka lat Leoparda 2A5 nowszy wariant różni się głównie zastosowaniem nowego uzbrojenia. Stanowi go 120 mm armata Rheinmetall L/55 (starsze warianty Leoparda 2 mają armatę z lufą o długości 44 kalibrów), do której dostosowano m.in. zespół oporopowrotny armaty, konstrukcję czopów i system kierowania ogniem (armata różni się balistyką od L/44). W czołgu wprowadzono też kilka innych zmian, jak zmodyfikowany układ wyrzutni granatów dymnych czy zmodyfikowane fartuchy boczne. W odmianach eksportowych (Leopard 2E, Leopard 2A6HEL) wprowadzono dalsze modyfikacje. Nie wiadomo, czy w przypadku wozów wysłanych na Ukrainę wprowadzono jakieś zmiany, ale najprawdopodobniej doszło do wymiany np. środków łączności radiowej. Mimo wieku, czołg może stanowić cenne źródło wiedzy technicznej dla rosyjskich konstruktorów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc