Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe życie brytyjskich Apache Mk.1

Fot. Departament Obrony Australii

12 kwietnia media australijskie poinformowały, że Departament Obrony Australii zakupił w Wielkiej Brytanii dwa (wycofane) śmigłowce bojowe Apache Mk.1. Zgodnie z nowym przeznaczeniem będą służyć jako naziemne pomoce szkolno-dydaktyczne.

Umowa obejmująca zakup dwóch brytyjskich śmigłowców została zawarta w I kwartale bieżącego roku. Egzemplarze nr ZJ220 oraz ZJ226 zostały załadowane na pokład ciężkiego samolotu transportowego Boeing C-17A Globemaster III należącego do RAAF 22 marca i przetransportowane do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostaną przystosowane do nowej roli. Wartość umowy nie została upubliczniona. Wiadomo, że oba egzemplarze mają trafić do Australii przed rozpoczęciem dostaw fabrycznie nowych AH-64E Apache, co ma mieć miejsce w 2025 roku.

Zgodnie z programem modernizacji wojsk lądowych Australii doszło do podpisania kontraktu na zakup 29 śmigłowców bojowych Boeing AH-64E Apache. Kontrakt produkcyjny, który Boeing zawarł z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych (pośredniczącym w transakcji poprzez procedurę FMS) w marcu ubiegłego roku, obejmuje wszystkie (planowane) dla Australii śmigłowce. W strukturach lotnictwa wojskowego tego kraju zastąpią dotychczas używane Airbus Tiger ARH.

Zakup używanych egzemplarzy, które będą wykorzystywane jako naziemne pomoce szkolno-dydaktyczne, nie jest niczym nowym w Australii. W przeszłości podobną procedurę zastosowano m.in. w programie MH-60R Seahawk, gdzie odkupiono do Amerykanów jeden z prototypów maszyn tego typu.

Brytyjczycy wycofali formalnie Apache Mk.1 w marcu bieżącego roku. Ich zadanie przejęły wdrażane do linii fabrycznie nowe AH-64E Apache. Ich dostawy (50 sztuk) mają zakończyć się w bieżącym roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc