Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boeing z kontraktem na kolejne śmigłowce AH-64E Guardian

Boeing podpisał kontrakt na produkcję m.in. śmigłowców AH-64E Guardian dla Australii. Fot. Boeing

17 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu kontraktu z koncernem Boeing w sprawie produkcji i dostawy partii śmigłowców bojowych AH-64E Guardian, które trafią m.in. do klientów eksportowych – Australii oraz Egiptu.

Powyższa umowa ma wartość 1,9 mld USD i ma zostać zrealizowana do końca 2027 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, pochodzące ze źródeł zewnętrznych (Australia oraz Egipt) oraz funduszy amerykańskich. Pośrednictwo Departamentu Obrony to wynik zastosowania procedury FMS. Jak wskazuje producent, zawiera ona opcje pozwalające na zwiększenie wartości zamówienia do 3,8 mld USD.

W ramach marcowego kontraktu Boeing dostarczy 115 przebudowanych AH-64E Guardian do jednostek US Army (są to egzemplarze, które przejdą konwersje ze starszych odmian, głównie AH-64D). Dodatkowo, w ramach opcji, uwzględniono zamówienie 15 fabrycznie nowych wiropłatów na potrzeby amerykańskich sił zbrojnych. Poza tym umowa obejmuje dostawę 54 śmigłowców do dwóch klientów eksportowych – Australii oraz Egiptu. W przypadku pierwszego z wymienionych klientów mowa o fabrycznie nowych egzemplarzach, Australijczycy zamówili 29 egzemplarzy, które pozwolą na zastąpienie w linii obecnie używanych Airbus Tiger ARH. Pozostała partia, 25 sztuk, obejmuje zamówienie ze strony Egiptu – w tym przypadku, najprawdopodobniej, gruntownej przebudowie części z posiadanych przez to państwo 43 AH-64 Apache starszych odmian. Departament Stanu zatwierdził możliwość zawarcia umowy w maju 2020 roku, natomiast pierwsze fundusze na ten projekt (dostawa optoelektronicznych układów obserwacyjno-celowniczych Modernized Target Acquisition Designation/Pilot Night Vision Sensor) zostały uruchomione w grudniu 2021 roku.

Dzięki powyższym zamówieniom linia montażowa Boeinga w Mesa w stanie Arizona dysponuje zamówieniami na kolejne lata. Obecnie producent oczekuje na wydanie zgody na eksportową sprzedaż do 96 śmigłowców AH-64E Guardian do Polski – najprawdopodobniej Departament Stanu wyda stosowne informacje w ciągu najbliższych tygodni. W tym przypadku mowa o największym, potencjalnie, kontrakcie eksportowym na śmigłowce rodziny AH-64.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc