Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ruszają prace przy australijskich AH-64E Guardian

Fot. Łukasz Pacholski

10 stycznia korporacja Lockheed Martin poinformowała o otrzymaniu zamówienia na produkcję dwudziestu sztuk modułów obserwacyjno-celowniczych M-TADS/PNVS przeznaczonych do śmigłowców bojowych Boeing AH-64E Guardian zakontraktowanych przez Australię.

Najprawdopodobniej produkcja modułów zostanie ujęta jako aneks to kontraktu, który został zawarty pomiędzy producentem oraz Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych w grudniu ubiegłego roku – wówczas zawarta umowa ramowa opiewała na kwotę do 96 mln USD, a w momencie podpisania nie uruchomiono finansowania. Obowiązuje ona do końca listopada 2027 roku i może obejmować produkcję urządzeń na potrzeby klientów eksportowych – poza Australią w bieżącym roku można spodziewać się m.in. zawarcia umowy na zakup pokaźnej liczby śmigłowców bojowych Boeing AH-64E Guardian przez Polskę.

Dotychczas Lockheed Martin wyprodukował i dostarczył użytkownikom ponad 1300 sztuk modułów M-TADS/PNVS, które są montowane w nosowej części wiropłatów. Stanowią jeden z głównych środków obserwacji technicznej oraz celowania i naprowadzania systemów uzbrojenia śmigłowców bojowych rodziny Boeing AH-64D/E Apache Longbow/Guardian.

Australia ma zakupić 29 egzemplarzy AH-64E Guardian, które zastąpią w strukturach australijskich sił zbrojnych obecnie eksploatowane Airbus Tiger. Rząd tego kraju potwierdził zamiar podpisania umowy 9 maja 2022 roku – dotychczas brak informacji, kiedy doszło do jej zawarcia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc