Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Australia chce zwiększyć zapas pocisków AGM-114 Hellfire

Australia planuje zakup kolejnej partii pocisków rodziny AGM-114 Hellfire. Fot. Departament Obrony Australii

20 grudnia amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Australii partii kierowanych pocisków Lockheed Martin AGM-114R2 Hellfire. Broń ma pozwolić na zwiększenie możliwości operacyjnych śmigłowców bojowych eksploatowanych przez lotnictwo armii tego kraju.

Zgodnie z danymi upublicznionymi w momencie autoryzacji, rząd Australii jest zainteresowany zakupem 800 fabrycznie nowych pocisków AGM-114R2 Hellfire wraz z pakietem wsparcia technicznego. Całość wyceniono na maksymalną kwotę 108 mln USD - według informacji, pociski mają trafić do użycia ze śmigłowcami bojowymi należącymi do armii australijskiej. Obecnie w linii znajdują się Airbus Tiger ARH (22 egzemplarze), które w najbliższej przyszłości mają zostać zastąpione przez 29 Boeing AH-64E Guardian. Oba typy wiropłatów są zintegrowane z uzbrojeniem tego typu (podobnie jak wielozadaniowe śmigłowce pokładowe Lockheed Martin MH-60R Seahawk). Powyższa partia pocisków ma pozwolić na rozbudowę zapasów magazynowych, a także zastąpić broń, która została zużyta w czasie ćwiczeń.

Pierwsza partia, około 500 sztuk AGM-114K, została zamówiona dla śmigłowców Tiger ARH w 2006 roku i dostarczona do końca 2009. Pociski pochodziły wówczas z zapasów armii amerykańskiej. Kolejnych 600 zamówiono w 2013 roku - wówczas zamówienie było przeznaczone dla lotnictwa morskiego, a nosicielami stały się MH-60R Seahawk.

Kierowane pociski AGM-114 Hellfire są nadal produkowane przez koncern Lockheed Martin. Dodatkowo na liniach produkcyjnych znajdują się już następcy, czyli AGM-179 JAGM - wśród pierwszych nosicieli powyższej broni można wymienić oba typy amerykańskich śmigłowców bojowych: Bell AH-1Z Viper (proces pełnej integracji zakończy się w 2022 roku) oraz Boeing AH-64E Guardian (brak informacji o zakończeniu procesu integracji).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc