Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy MQ-4C Triton dostarczony do Australii

Fot. RAAF

16 czerwca do bazy lotniczej Tindal w północnej części Australii wylądował pierwszy egzemplarz bezzałogowego samolotu patrolowego Northrop Grumman MQ-4C Triton zamówiony przez powyższe państwo.

Tym samym rozpoczyna się proces wdrażania do linii maszyn, które zostały zamówione (poprzez międzyrządową umowę LOA) w 2018 roku. Pierwszy egzemplarz został zaprezentowany przez producenta we wrześniu 2022 roku – zgodnie z deklaracjami Australijczycy chcą zakupić do siedmiu Tritonów (dotychczas zakontraktowano cztery), które będą uzupełniać potencjał samolotów patrolowych bazowania lądowego Boeing P-8A Poseidon. Obecnie proces dostaw MQ-4C Triton odbywa się zgodnie z zakładanym harmonogramem. Będą stanowić wyposażenie 9. Eskadry RAAF.

Głównym zadaniem maszyn klasy HALE będzie dozorowanie obszarów zainteresowania Australii w regionie Azji południowo-wschodniej oraz Oceanii.

Obecnie Australia to jedyny użytkownik eksportowy samolotów MQ-4C Triton. Dzięki wysokiej autonomiczności, mogą realizować zadania przez duży okres czasu, co z kolei oznacza, że obszar patrolowy może być szeroki. Dotychczas, poza Australią, Northrop Grumman dostarczył około 30 seryjnych MQ-4C Triton, które trafiły do US Navy – docelowo mają umożliwić utrzymywanie do pięciu orbit rozpoznawczych w trybie 24/7 w dowolnym punkcie świata.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc