Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemiecka broń dla Ukrainy?

Firma Krauss-Maffei Wegmann zaoferowała Ukrainie ok. 50 artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Gepard. Wątpliwe jednak, by dostawa została zrealizowana. Fot. Bundeswehr

25 stycznia w internetowym wydaniu gazety „Die Welt” niemieckie przedsiębiorstwo zbrojeniowe Krauss-Maffei Wegmann poinformowało, że jest gotowe przekazać Ukrainie samobieżne artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze Gepard.

Deklarację zgłosił w wywiadzie dla „Die Welt” prezes KMW Ralf Ketzel. Poinformował, że firma ma w swoich składach ok. 50 zestawów przeciwlotniczych Flakpanzer Gepard, które jest gotowa przekazać Ukrainie. Według Ketzela, ich rozkonserwowanie jest możliwe w stosunkowo krótkim czasie. Stwierdził on, że Gepardy mogłyby zostać użyte przez Siły Zbrojne Ukrainy m.in. do ochrony wojsk przed amunicją krążącą czy rozpoznawczymi bezzałogowcami Propozycja ta czeka na decyzje polityczne, zwłaszcza Ukrainy (która nie musi być zainteresowana obecnie bronią wymagającą długotrwałego szkolenia obsługo), jak i niemieckiego rządu.

Ukraińskie władze kilkukrotnie zwracały się z prośbą do władz Republiki Federalnej Niemiec o dostawy uzbrojenia i sprzętu. Co prawda Berlin zgodził się na niewielkie dostawy wyposażenia osobistego, ale konsekwentnie dotychczas odmawiał przekazania Ukrainie broni czy choćby zgody na reeksport eks-niemieckiej broni na Ukrainę (np. estońskich haubic D-30).

Flugabwehrkanonenpanzer Gepard to opracowany pod koniec lat 60. samobieżny zestaw przeciwlotniczy na podwoziu czołgu Leopard 1. Wszedł do uzbrojenia Bundeswehry w 1976 r. Jego zasadnicze uzbrojenie stanowią dwie 35 mm armaty automatyczne Oerlikon KDA. Obecnie został wycofany przez większość użytkowników i pozostaje w uzbrojeniu Brazylii, Jordanii i Rumunii (wkrótce dołączy do nich Katar).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Niemiecka broń dla Ukrainy?”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc