Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ukraina prosi Niemcy o broń

Ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk poprosił niemieckie władze o dostawę 12 000 „pocisków przeciwpancernych”, zapewne granatników przeciwpancernych. Fot. Bundeswehr

13 lutego ambasador Ukrainy w Republice Federalnej Niemiec Andrij Melnyk zaapelował w wywiadzie dla mediów do niemieckich władz o dostawę broni dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Melnyk wyartykułował bardzo klarowną prośbę, domagając się 12 000 „pocisków przeciwpancernych” (zapewne chodziło o granatniki przeciwpancerne). Powiedział, że „sytuacja jest dramatyczna”, a niemiecka pomoc miałaby być szczególnie cenna w razie konieczności odparcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jego zdaniem Ukraina „musi być gotowa na najgorszy scenariusz”.

Termin wystosowania prośby nie jest przypadkowy. 14 lutego kanclerz Niemiec Olaf Scholz udaje się z wizytą do Kijowa, aby rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim o możliwości zażegnania kryzysu wywołanego koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą oraz rosyjskim ultimatum sprzed kilku tygodni. Następnego dnia Scholz ma spotkać się w Moskwie z Władimirem Putinem. Według Melnyka, ma to być ostatnia szansa na zażegnanie zagrożenia wybuchem wojny.

Polityka Berlina w związku z kryzysem w Europie Wschodniej jest ciekawa i niejednoznaczna. Z jednej strony Berlin deklaruje, że zajmuje stanowisko jednoznacznie przychylne Ukrainie, jej bezpieczeństwu i interesom, a także, że w pełni solidaryzuje się ze stanowiskiem państw NATO wspierających Ukrainę, a także wysyła wsparcie sojusznikom z tzw. Wschodniej Flanki NATO. Niemcy wysyłają też Ukrainie niewielkie wsparcie materiałowe i oferują pomoc dyplomatyczną. Z drugiej strony, władze w Berlinie zablokowały dostawę starych, eks-NRD-owskich 122 mm haubic ciągnionych z Estonii, zadeklarowały dostawę jedynie 5000 hełmów podczas, gdy Ukraińcy prosili o 100 000 hełmów i tyleż kamizelek kuloodpornych itd. Co do niemieckiego stanowiska odnośnie dostaw broni i sprzętu wojskowego na Ukrainę, szczególnie interesujące jest stanowisko Marie-Agnes Strack-Zimmermann, członkini partii FDP, która w wywiadzie z 14 lutego zadeklarowała, że jest przeciwna wysyłaniu „broni ciężkiej” na Ukrainę, lecz uważa, że Berlin powinien wysłać Siłom Zbrojnym Ukrainy lekkie pojazdy opancerzone w wersji ewakuacji medycznej. Jej zdaniem, jeżeli dojdzie do wojny, pozwoli to uratować życie wielu ukraińskich żołnierzy. Sądząc po dotychczasowej postawie RFN, apel Melnyka spotka się z odmową.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc