Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie przebazowali F-35A Lightning II na wschodnią flankę NATO

Amerykanie rozmieścili w Estonii, Rumunii oraz na Litwie wielozadaniowe samoloty bojowe F-35A Lightning II. Fot. USAF

24 lutego Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że sześć wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II zostało przebazowanych do państw frontowych NATO.

Spośród dwunastu maszyn, które trafiły w ostatnich dniach do Spangdahlem w Republice Federalnej Niemiec, sześć z nich przebazowano parami do: Litwy, Estonii i Rumunii. Mają wzmocnić potencjał obrony powietrznej sojuszników znajdujących się w pobliżu granicy z Rosją bądź ogarniętą walkami Ukrainą.

W przypadku państw bałtyckich to kolejne wzmocnienie kontyngentów NATO operujących w ramach misji NATO Baltic Air Policing – obecnie w powyższych lokalizacjach stacjonują samoloty z Polski, Danii, Belgii i Stanów Zjednoczonych. Na południowej flance NATO to kolejne wzmocnienie lotnictwa rumuńskiego oraz bułgarskiego – dotychczas operowały tam samoloty włoskie oraz niemieckie, natomiast w ostatnich godzinach przebazowano tam F-35A z Niderlandów (do Bułgarii) oraz amerykańskie F-35A (do Rumunii).

Kryzys ukraiński powoduje, że Stany Zjednoczone systematycznie zwiększają obecność lotnictwa wojskowego w Europie Centralnej. Poza F-35A Lightning II mowa m.in. o F-15 Eagle stacjonujących w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Dodatkowo nad obszarami loty patrolowe i operacyjne wykonują bombowce B-52H Stratofortress, samoloty tankowania powietrznego KC-135 oraz KC-10, a także maszyny rozpoznawcze.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc