Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ukraiński atak na lotnisko Millerowo

Ukraińcy zaatakowali pociskami balistycznymi Toczka-U lotnisko Millerowo w obwodzie rostowskim. Jak skuteczny był atak ‒ nie wiadomo. Fot. Internet

25 lutego Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły podczas walk obronnych przeciw rosyjskiej inwazji uderzenie rakietowe na lotnisko Millerowo, położone niedaleko rosyjskiego miasta Rostów nad Donem.

Jest to pierwszy potwierdzony przez obydwie strony ukraiński atak na terytorium Federacji Rosyjskiej. Według źródeł ukraińskich, na lotnisku zniszczone zostały „istotne cele” ‒ być może samoloty lub infrastruktura. Z kolei wg źródeł rosyjskich, atak trafił „w pustkę”, a na lotnisku nie było żadnych samolotów.

Nie wiadomo, która wersja jest prawdziwa. Z jednej bowiem strony lotnisko to jest wykorzystywane przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej, a podczas wspólnych białorusko-rosyjskich ćwiczeń poprzedzających wojnę (faza aktywna 10-20 lutego) było wykorzystywane nie tylko przez Wojska Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej. Z drugiej strony, ukraińskie pociski mogły trafić w specjalnie rozstawione na stojankach samoloty i śmigłowce w bardzo złym stanie technicznym (faktycznie wraki). Zresztą sami Rosjanie zniszczyli wiele takich niesprawnych od lat maszyn podczas ataków na lotniska ukraińskie 24 lutego, co przyczyniło się do nieprawdziwych pogłosek o zniszczeniu ukraińskiego lotnictwa w miejscach stacjonowania. Na ocenę skutków ataku przyjdzie jeszcze zatem poczekać. Oceny nie ułatwia chaos informacyjny, bowiem niektóre filmy mające rzekomo przedstawiać skutki tego ataku, faktycznie pokazują wczorajsze walki o lotnisko Gostomel (Hostomel) na zachód od Kijowa, wygrane przez stronę ukraińską.

Obydwie strony są zgodne co do tego, że Ukraińcy użyli taktycznych pocisków balistycznych systemu 9K79/9K79M-1 Toczka/Toczka-U, których Siły Zbrojne Ukrainy mogły mieć w przeddzień wznowienia walk do 90 wyrzutni i ponoć nawet 800 pocisków (z czego część mogła być niesprawna, wszystkie pochodzą jeszcze z czasów istnienia ZSRS). Pociski systemu Toczka-U mają zasięg do 120 km i masę 2010 kg (w tym głowica do 482 kg). W tym wypadku zapewne użyto pocisków z głowicą kasetową 9M79K/9M79-1K.

Warto dodać, że nie poinformowano o próbie zestrzelenia pocisków przez rosyjską obronę przeciwrakietową.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Ukraiński atak na lotnisko Millerowo”

  1. Nie poddawać się Ukraińcy brońcie dalej swojej ojczyzny a mu powinniśmy was wspierać amunicją wschodniego kalibru, systemami plot Grom, armatki Zu-23 i pomocną humanitarna wszelkiego rodzaju ale pilnie

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc