Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Leonardo dostarczy samoloty C-27J Spartan do Azerbejdżanu

Fot. Leonardo

8 czerwca koncern Leonardo poinformował, że przy okazji spotkania władz Włoch oraz Azerbejdżanu doszło do podpisania kontraktu dotyczącego sprzedaży lekkich samolotów transportowych C-27J Spartan do lotnictwa wojskowego tego kraju.

Szczegóły porozumienia nie są znane. Żadna ze stron nie upubliczniła liczby sprzedanych samolotów oraz harmonogramu dostaw. Formalnie jest to pierwszy sukces programu C-27J Spartan od kwietnia 2022 roku, kiedy producent podpisał umowę na produkcję pojedynczego samolotu, który został zamówiony przez Słowenię.

Dotychczas Leonardo dostarczył użytkownikom na całym świecie około 90 egzemplarzy C-27J Spartan. Azerbejdżan będzie trzecim państwem byłego ZSRS, który wdroży do eksploatacji samoloty tego typu. Wcześniej zostały zakupione przez Litwę oraz Turkmenistan. Ze względów operacyjnych, obszar byłego ZSRS jest terenem działań obu głównych rywali (Leonardo oraz Airbus). Ma to związek z brakiem odpowiednika, który mógłby zostać zaoferowany przez przemysł rosyjski. Miał nim być Ił-112W, jednak katastrofa prototypu w sierpniu 2021 roku oraz obecne ograniczenia powodują, że użytkownicy samolotów rodziny An-26 mają do wyboru konstrukcje zachodnie.

Poza segmentem lotnictwa transportowego koncern Leonardo promuje C-27J Spartan jako platformę dla morskiego samolotu patrolowego bazowania lądowego. Model w takiej konfiguracji był prezentowany m.in. w czasie konferencji SeaFuture 2023.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc