Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumuński Spartan wspiera strażaków

1 sierpnia media rumuńskie poinformowały, że w ostatnich dniach lipca jeden z rumuńskich samolotów transportowych Leonardo C-27J Spartan został przebazowany do Grecji, gdzie wspiera działania służb walczących z pożarami w tym kraju.

Wraz z samolotem Rumuni wysłali do Grecji elementy zestawów Guardian, każdy składa się z pojedynczego paletowego zbiornika na 1000 litrów środków gaśniczych. Pojedynczy C-27J Spartan może zabrać w czasie jednego lotu sześć zbiorników, które są zrzucane poprzez rampę desantową – według producenta system charakteryzuje się dużą celnością. Według dostępnych informacji, Rumuni przetransportowali do Grecji, na pokładzie samolotu C-130 Hercules, sto zasobników Guardian.

Rumunia jest pierwszym europejskim krajem, który wdrożył system Guardian w swoim lotnictwie wojskowym. Próby oraz certyfikacja została zrealizowana z pomocą koncernu Leonardo, producenta samolotów C-27J Spartan. Dzięki możliwości zrzutu z wysokości około 450 metrów możliwe jest wykorzystanie samolotów i zasobników o każdej porze doby. Pomoc Grecji to pierwsza operacja przeciwpożarowa realizowana z pomocą samolotów C-27J Spartan.

Obecnie Rumunia posiada na stanie siedem samolotów C-27J Spartan i jest jednym z kilku europejskich państw eksploatujących powyższy typ. Ze względu na niewielką skalę zamówień, Leonardo prowadzi obecnie intensywne działania marketingowe mające pozwolić na zdobycie nowych zleceń.

(ŁP) Foto: Siły Powietrzne Rumunii
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc