Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Turkmenistan prezentuje nowy sprzęt lotniczy

Pierwsze dwa samoloty Leonardo M-346 Master w barwach Sił Powietrznych Turkmensitanu w czasie pokazowego startu. Fot. State News Agency of Turkmenistan

1 sierpnia prezydent Turkmenistanu Gurbanguly Berdimuhamedow złożył wizytę w jednej z baz lotniczych tego kraju, gdzie zapoznał się z nowymi nabytkami sprzętowymi zakupionymi we Włoszech oraz w Brazylii.

W czasie prezentacji prezydent zapoznał się z lekkim samolotem transportowym Leonardo C-27J Spartan, turbośmigłowym samolotem szkolno-bojowym Embraer EMB-314 Super Tucano oraz odrzutowymi maszynami szkolno-bojowymi Leonardo M-346 Master. Wizyta była także okazją do „przetestowania” ostatniej z nich przez głowę państwa - Gurbanguly Berdimuhamedow wykonał lot w drugiej kabinie maszyny oznaczonej „01”, której towarzyszył drugi M-346 Master o numerze „02”. Co ciekawe, samoloty nadal nosiły cywilne rejestracje włoskie (CSX55263 i CSX 55264). Według mediów rosyjskich para M-346 Master została przebazowana do Turkmenistanu 1 sierpnia.


W przypadku samolotów C-27J Spartan pierwszy egzemplarz został dostarczony przez koncern Leonardo w czerwcu bieżącego roku, a drugi 1 sierpnia. Pierwsza para turbośmigłowych Embraer EMB-314 Super Tucano trafiła do odbiorcy w czerwcu (według części źródeł kontrakt obejmuje sześć egzemplarzy). Oczywiście najciekawszym elementem pokazu były dwa Leonardo M-346 Master - według dostępnych informacji, Turkmenistan zamówił sześć samolotów tego typu: cztery w wersji M-346FA oraz dwa M-346DR/FT. Jest to pierwszy użytkownik maszyn tego typu z państw byłego ZSRS. Jednocześnie jest to pierwszy klient na wersję bojową, zdolną do wykorzystania szerokiego wachlarza środków bojowych oraz wyposażenia dodatkowego produkcji izraelskiej bądź zachodniej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc