Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Leonardo powalczy o kanadyjski program szkolenia pilotów

Leonardo chce dostarczyć Kanadzie własne samoloty szkolno-treningowe, które mają poprawić poziom szkolenia pilotów maszyn bojowych. Fot. Leonardo

14 maja koncern Leonardo poinformował o podpisaniu listu intencyjnego z firmą Babcock Canada w sprawie połączenia sił w walce o kontrakt na szkolenie pilotów i personelu naziemnego kanadyjskich sił powietrznych.

W ramach programu FAcT (Future Aircrew Traning Program) kanadyjski resort obrony planuje podpisać wieloletnią umowę z wykonawcą zewnętrznym na realizację usługi szkolenia. Według planów zostanie ona zawarta w 2023 roku i będzie obowiązywać przez 20 lat. Jest to kontynuacja wieloletniej filozofii szkolenia pilotów, która obejmuje podmioty zewnętrzne. Obecnie firma CAE Military Aviation Traning realizuje usługę na rzecz międzynarodowego ośrodka szkolenia pilotów NATO Flying Traning in Canada (do 2023 roku), z wykorzystaniem samolotów Beechcraft T-6 Texan II oraz BAE Systems Hawk Mk 115. Dodatkowo (do 2027 roku) usługę szkolenia podstawowego prowadzi także firma Allied Wings.

W ramach nowego programu, wybrany oferent będzie realizować program szkolenia zaawansowanego pilotów. Połączenie sił obu podmiotów ma pozwolić na przedstawienie Kanadzie kompleksowej usługi zgodnej z wymaganiami zamawiającego.

Europejski producent ma w swojej ofercie dwa typy odrzutowych samolotów szkolno-treningowych mogących trafić do Kanady. Pierwszy z nich to M-345, który może być wykorzystywany do szkolenia pilotów samolotów odrzutowych po przejściu etapu wstępnego. Drugi z kolei to maszyna szkolenia zaawansowanego M-346 Master, która trafiła już do eksploatacji we Włoszech, Singapurze, Izraelu i Polsce. Dodatkowo została wybrana przez Grecję jako nowy samolot szkoleniowy dla przyszłych pilotów wielozadaniowych maszyn bojowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc