Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

C-27J Spartan trafi do Słowenii

Słowenia dołączy do innych państw europejskich, które już eksploatują samoloty Leonardo C-27J Spartan. Fot. Łukasz Pacholski

17 listopada Ministerstwo Obrony Słowenii poinformowało, że w czasie wizyty ministra obrony tego kraju w Rzymie doszło do podpisania międzyrządowej umowy w sprawie zakupu dla lotnictwa wojskowego pojedynczego samolotu transportowego Leonardo C-27J Spartan.

Powyższa umowa ma wartość 72 mln EUR. Dotyczy ona jednego samolotu (48 mln EUR) i wyposażenia dodatkowego (11 mln EUR) wraz z pakietami logistycznymi, szkolno-treningowymi oraz częściami zamiennymi. Zgodnie z deklaracją maszyna będzie wykorzystywana zarówno na potrzeby wojska, jak i wsparcia innych służb porządku publicznego Słowenii.

Podpisanie umowy to wynik wcześniejszych analiz potrzeb, które wynikały m.in. z pandemii COVID-19. Decyzja o rozpoczęciu negocjacji międzyrządowych z Włochami zapadła w styczniu bieżącego roku. Słoweńscy specjaliści oceniali możliwości operacyjne i ekonomiczne Airbusów C-295W oraz A400M Atlas, Leonardo C-27J Spartan, Lockheed Martin C-130J-30 Super Hercules i Embraer C-390 Millenium. Poza maszynami fabrycznie nowymi oceniano także potencjalne oferty egzemplarzy używanych. Ostatecznie, w grudniu 2020 r., komisja oceniająca wskazała, że najlepszą opcją jest właśnie C-27J Spartan.

Słowenia będzie kolejnym europejskim użytkownikiem samolotów rodziny Leonardo C-27J Spartan. Obecnie są one eksploatowane przez Włochy, Grecję, Rumunię, Litwę oraz Bułgarię.

Co ciekawe, Słowenia nie jest jedynym państwem regionu, które podjęło decyzję o modernizacji wojskowego lotnictwa transportowego. Rząd Serbii, z kolei, zdecydował się na rozpoczęcie międzyrządowych negocjacji z Hiszpanią w sprawie zakupu dwóch samolotów Airbus C-295W, które pozwolą na wymianę dotychczasowych maszyn transportowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc