15 października koncern Leonardo i grupa przemysłowa Rheinmetall AG zawiązały spółkę joint venture mającą na celu utworzenie europejskiego ośrodka rozwijającego i produkującego wozy bojowe.
Umowa stanowi następstwo lipcowego memorandum o porozumieniu (MoU) podpisanego przez obydwa podmioty w Rzymie (Rheinmetall AG i Leonardo łączą siły?ZBiAM.pl). Co ciekawe, w spółce joint venture Leonardo Rheinmetall Military Vehicles, i Rheinmetall AG i Leonardo S.p.A. są równorzędnymi udziałowcami, tj. mają po 50% udziałów. O ile ogólny podział pracy w ramach spółki ma również wynosić 50:50, o tyle terytorialnie 60% prac będzie realizowanych we Włoszech, w tym w spółkach-córkach Rheinmetall AG. Leonardo dostarczy m.in. systemy misyjne, wyposażenie elektroniczne itp., będzie też odpowiadać za integrację uzbrojenia. Spółka będzie mieć dwie siedziby ‒ prawną w Rzymie i operacyjną w La Spezii. Finalizacja procesu tworzenia spółki jest spodziewana na pierwszy kwartał przyszłego roku ze względu na regulacje prawne.
Głównym celem powstania nowego podmiotu jest opracowanie i produkcja nowego czołgu podstawowego (program ma obecnie nosić jakoby nazwę MGCS, znaną już z programu francusko-włoskiego!) i nowego bojowego wozu piechoty (program Armoured Infantry Combat System, AICS) dla Esercito Italiano. Następca czołgu C1/C2 Ariete będzie bazował na projekcie KF51 Panther, zaś następca bwp Dardo – na KF41 Lynx. Spółka zakłada również opracowanie i produkcję wariantów specjalistycznych nowej generacji, takich jak: wozy zabezpieczenia technicznego, pojazdy inżynieryjne, mosty szturmowe itp. Partnerzy przewidują szerokie możliwości sprzedaży swoich wyrobów na rynki trzecie. Włoskie programy przewidują produkcję do 380 czołgów podstawowych i pojazdów specjalistycznych oraz ponad 1000 pojazdów AICS w łącznie aż 16 odmianach.
Armin Papperger, prezes i dyrektor generalny Rheinmetall AG, powiedział: „Tworzymy nowego ciężkiego gracza w europejskiej produkcji czołgów”, dodając, że „Leonardo i Rheinmetall, dwaj wiodący europejscy dostawcy technologii obronnych, łączą siły, aby realizować ambitne projekty”. Podkreślił, że firmy „Zajmują się przede wszystkim rynkiem włoskim, ale będą również celować w inne państwa europejskie, które w przyszłości będą potrzebowały modernizacji swoich systemów uzbrojenia”. Z kolei jego odpowiednik z Leonardo, Roberto Cingolani, zaznaczył, że „To poważny krok w kierunku utworzenia europejskiego systemu obronnego opartego na wielozadaniowych platformach zunifikowanych”. Potwierdził słowa swojego niemieckiego odpowiednika, dodając, że „Rheinmetall i Leonardo mają na celu opracowanie najnowocześniejszych rozwiązań, mogących konkurować na rynkach globalnych”.
Nie ma obecnie pewności, jak nawiązanie współpracy Leonardo z Rheinmetallem wpłynie na węgierski projekt Panther EVO (KF51 Panther bliżej produkcji seryjnej/ZBiAM.pl), który miał zaowocować produkcyjną choć nieco mniej ambitną odmianą KF51 Panther. Trudno sobie bowiem wyobrazić, by przy stosunkowo niewielkich prognozowanych – na razie – zamówieniach powstaną dwa bardzo odmienne czołgi z jednej rodziny.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu