Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Kenia odbiera C-27J Spartan

4 lutego na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Jomo Kenyatta w Nairobi w Kenii odbyła się uroczystość powitania pary lekkich samolotów transportowych Leonardo C-27J Spartan zamówionych przez rząd tego kraju w drugiej połowie 2017 roku.

Spartany przyleciały do Kenii 30 stycznia. Zakup (trzech) egzemplarzy był możliwy dzięki kredytowi o wartości 200 mln dolarów, który został udzielony przez Unicredit SpA – jego spłaty rozpoczęły się w czerwcu 2019 roku. Pierwszy z nich został oblatany we wrześniu 2018 roku, a drugi rok później – Kenia jest czwartym użytkownikiem C-27J Spartan w Afryce. Wcześniej zostały zakupione przez Czad, Maroko oraz Zambię.

Samoloty przeznaczone dla Kenii są pierwszymi, które Leonardo dostarczył w nowej konfiguracji wyposażenia pokładowego. Obejmuje ono zmodyfikowaną kabinę pilotów, zmodernizowaną awionikę oraz transponder IFF mode 5.

Obecnie producent musi zamrozić linię montażową C-27J Spartan, gdyż od dłuższego czasu nie zdobył nowych zamówień. Dotychczas dostarczono około stu egzemplarzy, które są eksploatowane w Australii, Bułgarii, Czadzie, Grecji, Włoszech, Litwie, Maroku, Meksyku, Peru, Rumunii, Słowacji, Stanach Zjednoczonych oraz Zambii. Pomimo tego producent stara się walczyć o nowe kontrakty i jednocześnie rozwija możliwości konstrukcji.

(ŁP) Foto: Leonardo
reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc